Papeže Benedikta XVI. čeká poslední noc v úřadu. Loučily se s ním statisíce lidí

Statisíce lidí se ve Vatikánu rozloučily s papežem Benediktem XVI., který jako hlava římskokatolické církve naposledy vystoupil před veřejností. Svatý otec na generální audienci na svatopetrském náměstí ve Vatikánu prohlásil, že odchází, protože mu ubývá sil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loučení s papežem Benediktem XVI. | Foto: Robert Mikoláš

Zaplněné svatopetrské náměstí vzdává hold Benediktu XVI. a lidé neskrývají dojetí. Mísí se v nich pocity smutku nad tím, že papež odchází, a radosti proto, že mu osobně mohou dát sbohem.

Poutníci do Vatikánu přijeli z celého světa. „Je to vskutku historický okamžik. Nikdo z nás něco takového nezažil, aby papež rezignoval. Ale na druhé straně rozumím jeho motivům. Je velmi inteligentní a měl určitě řadu důvodů, proč abdikoval. Ovšem důležitá je i skutečnost, že už nemá fyzickou sílu tento úřad zastávat,“ říká paní Cortézová z Filipín.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočil zvláštní zpravodaj ČRo ve Vatikánu Robert Mikoláš.

O kousek dál stojí dvě Němky. V rukou drží transparent se slovy „Byl jste úžasný. Je škoda, že nás opouštíte. Milujeme vás“.

Sám Benedikt XVI. mezitím za zvuku varhan projíždí ve svém papamobilu a zdraví věřící. Žehná i malým dětem a krátce nato už vystupuje přímo před bazilikou sv.Petra.

Svou poslední generální audienci na Svatopetrském náměstí zahajuje modlitbou a poté se začíná se všemi přítomnými loučit.

Benedikt XVI. poděkoval věřícím, kardinálům a spolupracovníkům. Jak řekl, nikdy se necítil sám, osamělý, a dodal, že neopustí kříž, že zůstane, i když jiným, novým způsobem.

Během svého pontifikátu se prý také cítil jako svatý Petr s apoštoly na loďce na galilejském jezeře. „Bůh nám daroval mnoho slunečných dní a lehký větřík, ale zažili jsme také chvíle, kdy silný protivítr rozvlnil vody a rozhýbal loď svatého Petra. Nicméně byl jsem si vždy jistý, že v loďce církve, která není mojí, ani naše, nýbrž Boží, je Bůh. A Bůh nedopustí, aby loďka ztroskotala, vede ji i prostřednictvím lidí, které vyvolil,“ řekl papež.

Papež promlouval v několika jazycích včetně češtiny a vždy si vysloužil velký potlesk. Na závěr všem požehnal a odebral se do apoštolského paláce, kde stráví už svou poslední noc jako 265. papež v historii.

Zítra přesně ve 20 hodin opustí Benedikt XVI. svůj pontifikát. Na jeho počest se rozezní zvony v celém Římě.

Benedikt XVI. | Foto: ČRo

Robert Mikoláš, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme