Papeže vítají v Madridu mladí katolíci. Ale také demonstranti

Papež Benedikt XVI. dorazil v poledne na Světové dny katolické mládeže do Madridu. Očekává ho tam přes milion mladých poutníků. Návštěva nejvyššího představitele katolické církve ale vyvolává u části španělské veřejnosti nesouhlas. Podle ní je až příliš nákladná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Světové dny mládeže v Madridu provázejí protesty. | Zdroj: Reuters

„Z našich daní papežovi ani euro.“ Takové bylo motto včerejší manifestace, které se v centru Madridu zúčastnilo okolo 25 tisíc lidí ze stovky různých sdružení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovnice ČRo ve Španělsku Lubica Zlochová ve Světě o deváté.

Během pochodu došlo k několika střetům mezi demonstranty, policií i účastníky Světových dnů mládeže. Výsledkem zásahu je i několik zraněných a zadržených.

„Na protesty těchto lidí, kteří častokrát reagují emotivně, jak je ve Španělsku zvykem, pohlížíme v tom smyslu, že je to jiný názor na svět. Nic víc, nic méně,“ poznamenal ředitel Sekce pro mládež České biskupské konference Vít Zatloukal.

Protesty podle něj ale program Světového dne mládeže nenarušují. „Účastníky dnes čeká katecheze, bohoslužba s českými biskupy. Odpoledne kulturní festival,“ upřesnil Zatloukal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel Sekce pro mládež České biskupské konference Vít Zatloukal v Ranním interview Radiožurnálu.

Španělská policie rovněž včera zadržela studenta chemie podezřelého z přípravy plynového útoku proti demonstrantům. Jedná se čtyřiadvacetiletého Mexičana, který pracoval jako dobrovolník na Dnech světové mládeže.

Příznivci návštěvy papeže tvrdí, že státní pokladně by mělo setkání mládeže přinést 100 milionů eur. Tudíž by tato akce se španělským rozpočtem neměla příliš zahýbat. Na stejnou sumu odhadují náklady na událost její kritici.

Organizátoři tvrdí, že se akce financuje ze 70 procent přímo od poutníků a ze 30 ze soukromého sektoru. Ale je jasné, že město a stát musí udělat všechna opatření pro zabezpečení města, což vyžaduje investice. Nejčastěji se uvádí, že by to Španělsko mělo vyjít na 50 milionů eur.

Do takto rozbouřené atmosféry a zároveň slavnostně vyzdobeného města přijede papež Benedikt XI. dnes v poledne. Na úvod večerního programu obdrží zlatý klíč od Madridu. Symbolicky do něj vstoupí přes někdejší královskou bránu Puerta de Alcalá společně s 50 vybranými poutníky z pěti kontinentů.

Setkání papeže se světovou mládeží vyvrcholí přes víkend, kdy se budou konat vigilie a mše. V Madridu zůstane hlava katolické církve až do neděle, kdy bude mít za sebou přes 20 náboženských akcí.

Ľubica Zlochová, ak, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme