Papežovi je lépe, úvahy o jeho demisi však sílí

Papež Jan Pavel II. se pomalu uzdravuje, vzhledem k jeho vážnému zdravotnímu stavu si ale mnozí kladou otázku kolem budoucnosti vedení katolické církve. První odpověď přinesl státní tajemník Vatikánu Angelo Sodano, podle něhož případná demise ze zdravotních důvodů musí být ponechána na papežově svědomí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

papež Jan Pavel II. | Zdroj: ČTK

Papež je již bez teplot, normálně jí a postupně se uzdravuje. Má však stále problémy s mluvením a lékaři nejsou ohledně vývoje jeho zdravotního stavu klidní. Je tedy na místě otázka, zda Jan Pavel II. bude moci nadále vést katolickou církev.

"Ponechme to na papežově svědomí," odpověděl Sodano několika novinářům, kteří se ho ptali, zda se papež nechystá odstoupit kvůli zdravotním problémům. "Papež miluje církev nejvíc z nás všech a jedině on ví nejlépe, co má pro dobro církve udělat. Musíme mu dát naší mimořádnou důvěru," dodal vatikánský tajemník.

Čtyřiaosmdesátiletý Jan Pavel II. byl začátkem minulého týdne převezen na římskou kliniku Gemelli s dýchacími obtížemi, které se u něho objevily v důsledku komplikované chřipky. Dlouhodobě však trpí Parkinsonovou chorobou a artritidou, které ho významně omezují v pohybu a při artikulaci.

Eventuální demise papeže ze zdravotních důvodů by byla výjimečným krokem, ale neexistuje žádný princip, který by to zakazoval. "Církev lze řídit různými způsoby," uvedl Sodano, podle něhož Jan Pavel II. stále může plnit úlohu nejvyššího představitele katolické církve.

Vědunka Lunardi, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme