Papežův skon zastínil připomínku výročí katyňského masakru

Polsko se probudilo do prvního pracovního dne po smrti papeže Jana Pavla II. V zemi je až do papežova pohřbu státní smutek. Ve stínu smutečních mší zůstaly i vzpomínkové akce k výročí katyňského masakru. Přesně před 65 lety začaly jednotky sovětského NKVD zabíjet polské vojáky a úředníky zajaté po obsazení východního Polska v roce 1939.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aleksander Kwaśniewski | Zdroj: ČTK

Představitelé polského Katyňského výboru připomněli, že o odhalení pravdy o masakru polských důstojníků se zasloužil také papež Jan Pavel II. Moskva se dlouho snažila vinu svalit na německé fašisty.

Pravda je ale taková, že na počátku dubna 1940 odvezla komanda NKVD první polské zajatce do lesa poblíž Katyně. Tam je příslušníci Stalinovy tajné policie zavraždili a jejich těla naházeli do hromadných hrobů.

Zatím se podařilo zjistit totožnost 15.000 polských vojáků. Na identifikaci čeká ještě sedm tisíc kosterních pozůstatků. Členové Katyňského výboru včera uctili jejich památku u pomníku obětem katyňského masakru ve Varšavě.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme