Papežův sluha kradl tajné vatikánské dokumenty. Hrozí mu až 6 let vězení

Papežův komorník Paolo Gabriele se dnes přiznal, že předal tajné vatikánské dokumenty novináři Nuzzimu. Hrozí mu za to až 6 let vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papežův bývalý majordomus Paolo Gabriele | Zdroj: Reuters

Papežův komorník byl obžalován z krádeže tajných dokumentů. A nejen za to. Vatikánská policie u něj našla při domovní prohlídce i šek na 100 tisíc eur pro papeže, který by ale komorník nemohl vyinkasovat. Policie u něj údajně našla také kus zlata a knihu z 16. století, o které ale Gabriele tvrdí, že si ji půjčil s dovolením papežova tajemníka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případu papežova komorníka informovala spolupracovnice ČRo Vědunka Lunardi

Vatikánský mluvčí Lombardi tvrdí, že čin papežova komorníka nebyl motivován finančním ziskem.

Paolo Gabriele při výsleších zdůraznil, že jeho motivací byla očista církve od korupce a že chtěl, aby i papež byl lépe informován o některých skutečnostech. Proto předal tajné dokumenty novináři Gianluigimu Nuzzimu, který je zveřejnil.

Nuzziho kniha popisuje zákulisní boj o moc ve vatikánské kurii. Dají se v ní najít také různá memoranda, italsko-vatikánské diplomatické dokumenty nebo dokumenty soukromého rázu, které nemálo vypovídají o italských politicích.

Gabriele řekl, že jednal v přesvědčení, že i mediální šok bude mít pozitivní dopad, protože vrátí katolickou církev na správnou kolej. Kritizoval zejména kurii a machinace kolem vatikánské banky IOR.

Vyšetřovatelům se komorníkova motivace zřejmě zdála být tak odvážná, že ho mimo jiné podrobili psychiatrické expertíze.

Vatikán kvůli uniklým dokumentům pošle před soud papežova sluhu

Číst článek

Gabriellimu hrozí až 6 let odnětí svobody. Vyšetřování bylo uzavřeno jen částečně, v září by mohli být vyšetřovaní další lidé. Například pracovník sekretariátu Claudio Sciarpelleti bude také souzen, jeho obvinění je ale jen mírné. Je tak docela možné, že Gabriele bude jediným obětním beránkem, sám se tak označil, když byl zadržený.

Papež Benedikt XVI. může kdykoliv zakročit a vmísit se do vyšetřování a procesu, ale údajně přenechává vše v rukou vatikánské justice. Gabriele se už papeži omluvil a požádal o odpuštění.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kauze mluvil ve Staloi se dnes také redaktor římské rozhlasové stanice RAI Josef Kašpar

jak připomněl redaktor římské rozhlasové stanice RAI Josef Kašpar ve Stalo se dnes, vazba, v níž Paolo Gabriele byl, se nacházela ve Vatikánu. „Ale v případě, že by byl skutečně odsouzen, domnívám se, že by musel jít do nějakého italského vězení.“

„Ale jsem přesvědčen o tom, že vatikánská justice k tomu nepřistoupí. Což ostatně prokazuje skutečnost, že se snaží jistým způsobem zastřít spoluvinu dalších osob, protože v dokumentu, který byl dnes uveřejněn byla další osoby označeny jako A,B, C, a tak podobně. Proto si myslím, že proces proběhne za zavřenými dveřmi,“ uvedl Kašpar.

Vědunka Lunardi, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme