Austrálie nepovolila. Uprchlický tábor na ostrově Manus se pokusila vyklidit policie

Papua-Nová Guinea se pokusila vyklidit australský uprchlický tábor na ostrově Manus. Asi tři stovky lidí, kteří žádají o azyl v Austrálii, odmítly areál opustit. Papuánská policie se je pokusila přemístit do tranzitních center, protože soud označil tábor za ilegální. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky varoval vlády obou zemí, aby nezvyšovaly napětí.

Port Moresby Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Australský uprchlický tábor na ostrově Manus. | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Policie vnikla do detenčního centra a odvezla v autobusech zhruba padesát lidí. Policisté také zabavili jídlo, vodu a osobní věci. Na dostupných videích a fotkách jsou vidět vysypané krabice, zpřeházené a rozbité věci, vylité láhve s vodou i protestující běženci.

Dav provolával hesla jako: „Chtějí nás zabít. Braňte lidská práva. Pomozte nám.“ Jeden z migrantů na twitteru uvedl, že policie nutila některé lidi k odchodu do nových táborů násilím. Lidé z Manusu tam nechtějí odejít, protože se mimo jiné bojí útoků ze strany místních obyvatel.

Policie v táboře zabavovala osobní věci i potraviny, vylévala pitnou vodu. Na snímku jsou vidět vysypané krabice. | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Cílem utečenců je Austrálie, která ale migranty drží v táborech za svými hranicemi. Australský premiér Malcolm Turnbull ve čtvrtek jasně vyjádřil podporu úřadům Papuy-Nové Guineje.

„Zjevně si myslí, že setrváváním v táboře donutí australskou vládu, aby je pustila do Austrálie. K tomu se nenecháme dotlačit... Ti lidé na ostrově Manus by měli poslechnout úřady a pokojně se přemístit na náhradní bezpečná místa, kde mají zajištěné veškeré vybavení, které potřebují,“ uvedl Turnbull.

OSN ale v úterý upozornilo, že nové tábory, kam se mají uprchlíci přesunout, nejsou dostavěné ani dostatečně zabezpečené.

Austrálie kvůli své imigrační politice dlouhodobě čelí kritice ze strany OSN. Lidi, kteří dorazí k australským břehům na lodích odesílá do táborů v okolních ostrovních zemích.

Cílem opatření je odradit je od nebezpečné a nelegální cesty přes moře a připravit o zisky převaděče.

Na druhou stranu je Austrálie poměrně otevřená pro legální migraci – v posledních letech tam každý rok přicestovalo s pracovním vízem asi 200 tisíc lidí a více než 10 tisíc lidí dostalo azyl.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme