Na Papui-Nové Guineji vybuchla sopka, popel vyletl do výšky až 15 kilometrů. Japonsko prověřuje tsunami

Tichomořským ostrovním státem Papua-Nová Guinea v pondělí otřásla mohutná erupce sopky Ulawun, která vyslala oblak vulkanického kouře a popela do výšky až 15 000 metrů. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na japonský meteorologický ústav. Japonsko prověřuje, zda na jeho ostrovech nehrozí tsunami.

Port Moresby Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sopka vybuchla kolem 15.30 japonského času (7.30 středoevropského času), sdělili japonští meteorologové.

,Stovky let erupcí.‘ Na islandském poloostrově Reykjanes podle expertů začíná cyklus výbuchů sopek

Číst článek

Podle nich by případné tsunami mohlo dospět až k řetězci ostrovů Izu nedaleko Tokia a k japonským Boninským ostrovům, známým také jako souostroví Ogasawara. Jejich obyvatelé byli proto vyzváni, aby sledovali nejnovější informace.

Vulkán Ulawun se nachází na ostrově Nová Británie, který je součástí státu Papua-Nová Guinea. V roce 2019 vyhnal výbuch této sopky z domovů více než 10 000 lidí.

Oblak vulkanického popela, který tehdy vystoupal až do výšky 18 kilometrů, si vynutil rušení domácích letů a poškodil také úrodu i studně s pitnou vodou. Erupce sopky byly zaznamenány i v loňském roce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme