Koronavirus je už i v Tichomoří. Papua Nová Guiena hlásí první úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19

Papua Nová Guinea zaznamenala první úmrtí člověka s koronavirem. V neděli v nemocnici v hlavním městě Port Moresby zemřela 48letá žena, která byla ve čtvrtém stadiu rakoviny prsu. Podle doktorů „je možné, že její zdravotní stav zkomplikoval nový koronavirus“. O případu informoval deník The Guardian.

Port Moresby Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rouška (ilustrační foto) | Foto: Rahel Patrasso | Zdroj: Reuters

V Papui Nové Guineji zemřela žena, které podle doktorů zdravotní stav zkomplikoval koronavirus, informoval v pondělí deník The Guardian. Primární příčinou smrti bylo mnohočetné selhání orgánů. Žena byla ve čtvrtém stadiu rakoviny prsu. 

Země je tak prvním nezávislým tichomořským státem, kde někdo ve spojení s onemocněním covid-19 zemřel. Celkově na tichomořských ostrovech zemřelo 8 lidí, všechna ostatní úmrtí byla na ostrovech, které patří k Spojeným státům americkým. V Austrálii zemřelo 122 lidí, na Novém Zélandu 22. 

Britové pozastavují každodenní hlášení o počtu obětí koronaviru. Panují pochybnosti okolo metodiky

Číst článek

Za poslední týden v zemi přibylo šest případů, informovalo v neděli Národní kontrolní středisko. Všechny byly spojeny s lokálním ohniskem v laboratoři všeobecné nemocnice Port Moresby, kde se provádějí testy na covid-19. Celkově má země 17 případů nemoci, všechny v hlavním městě země. Kromě pracovníků laboratoře se nakazilo několik lidí ve vojenském středisku.

Před šířením viru v zemi varoval i ministr zdravotnictví Jelta Wong. Podle něj velké množství lidi bere nákazu na lehkou váhu a nepraktikuje sociální distancování. „Covid-19 je reálná hrozba a pohybuje se v našich komunitách. To, že si lidé myslí, že nemoc existuje jen v nemocnici Port Moresby, a pokud se ji vyhnout, budou v pořádku, je nebezpečné a nemůže to být dál od pravdy,“ řekl Wong.

Podle něj posledních šest zaznamenaných případů byli lidé, kteří se „pohybovali dovnitř a ven z komunit, navštěvovali bohoslužby, chodili do nákupních center, shromažďovali se na trzích a využívali veřejnou dopravu. I proto bude trasování dalších nakažených velmi obtížné.

Počet nakažených koronavirem přesáhl 14 milionů. Milion nových případů přibyl za čtyři dny

Číst článek

V Tichomoří se doposud dařilo zamezit šíření nákazy, a to hlavně díky přísnému uzavření hranic a geografické izolaci regionu. Šíření viru v nemocniční laboratoři však vyvolalo otázky týkající se schopnosti země bezpečně testovat a léčit případy nákazy.

Experti se obávají, že pokud se v Pacifiku nemoc rozšíří, bude to velký problém pro ostrovní komunity. Lidé na ostrovech totiž žijí v těsně spletitých komunitách, populace má vysokou míru komorbidit a země mají omezenou zdravotnickou infrastrukturu.

vin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme