Papua-Nová Guinea zažila kvůli sporu o titul premiéra vojenskou vzpouru

Papua-Nová Guinea dnes čelila vojenské vzpouře, která už ale byla podle tamního premiéra potlačena. V této zemi jsou ale dva politici, kteří si na premiérský titul činí nárok. Právě tento spor byl příčinou vojenského puče.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Yaura Sasa - vůdce papuánských rebelů, kteří požadují návrat sesazeného premiéra Michaela Somareho | Zdroj: Reuters

Do loňského roku byl premiérem Papuy-Nové Guineje Michael Somare. Jeho rodina oznámila jeho odstup v červnu 2011 tři měsíce poté, co odletěl do zahraničí na léčbu srdce.

Somare ale později řekl, že rodina s ním nic nekonzultovala, a stále trvá na tom, že zůstává premiérem země. Papuánský parlament ale mezitím prohlásil premiérské křeslo za volné, protože Somare byl pět měsíců mimo zemi. Většinou hlasů 70 ku 24 zvolil parlament novým premiérem Petera O´Neilla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pozadí konfliktu vysvětlil v Odpoledním Radiožurnálu zahraničněpolitický komentátor ČRo Milan Slezák

Boj mezi tábory obou politiků pokračuje již půl roku. Za bývalým premiérem Somarem stojí vedle 20 vojáků, kteří se v jeho jménu vzbouřili, i nejvyšší papuánský soud, který ho podpořil loni v prosinci.

Papua-Nová Guinea je země na části ostrova u severních břehů Austrálie. Západ ostrova patří Indonésii, sever kdysi patřil Německu a jih Velké Británii. Po první světové válce se správy papuánského území ujala Austrálie a od poloviny 70. let 20. století jde o nezávislý stát.

Na Papui-Nové Guineji žije 105,5 milionu obyvatel, dvě třetiny populace se hlásí ke křesťanství, třetina k místním domorodým náboženstvím.


Zvětšit mapu

Milan Slezák, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme