Papua-Nová Guinea zrušila zákon o čarodějnictví, ještě v únoru upalovali

Jste čarodějnice a patříte na hranici. Hrůzná slova si často spojujeme s temným obdobím středověku, ještě před pár dny je ale bylo možné slyšet v Asii, konkrétně v Papui-Nové Guineji. Tato země totiž až nyní zrušila zákon o čarodějnictví.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

čarodějnice

čarodějnice | Foto: Fotobanka stock.xchng

Čarodějnictví se často zneužívalo v různých soudních procesech včetně vražd. Obhajobě prakticky stačilo říct, že podezřelého někdo uhranul, a pak vzal do rukou spravedlnost lid.

Na řadu přicházelo lynčování. Ještě v únoru Papuánci jednu domnělou čarodějnici upálili, v dubnu další setli hlavu. Nový zákon takovéto lynčování naopak považuje za vraždu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Papua-Nová Guinea zrušila zákon o čarodějnictví. Kde ve světě ještě podobné zákony platí, zjišťoval Ondřej Bouda

Zákony proti čarodějnicím jsou dnes poměrně běžné v Africe, kde veřejnost na jejich moc stále věří. Určují vlastně hranici mezi tradiční medicínou a pověrami, kde například docházelo ke kletbám a uhranutím a dalším rituálům, které mají někomu způsobit škodu.

Ale platný zákon o čarodějnicích mají třeba i v Izraeli. Jde o pozůstatek ještě z britské koloniální éry, který nebyl nikdy zrušen.

Britové zákon zrušili v roce 1951, to už však byl Izrael nezávislý. Nicméně kvůli ostrovním zvláštnostem stále platí v Severním Irsku, které ho ovšem nikdy nevyužilo.

Naopak v Británii ještě za války v roce 1944 si dvě ženy odseděly každá několik měsíců. Tehdy šlo o vyvolávání duchů mrtvých námořníků. A úplně poslední čarodějnický proces v Evropě se konal v Belgii v roce 1950, kdy manželé obvinili sousedku, že ji viděli v noci běhat v podobě kocoura.

České Kladivo na čarodějnice

V Rakousku-Uhersku zastavila pronásledování čarodějnic Marie Terezie. Ale ani předtím nebylo v zemích Koruny české tak rozšířené jako v Americe a zbytku Evropy, kde od 15. do 18. století padlo náboženskému běsnění za oběť přes 300 tisíc lidí. Některé historické prameny mluví o mnohem vyšších číslech.

U nás k takovým procesům docházelo především v oblastech s německým obyvatelstvem na Šumpersku a Jesenicku.

Nejznámější je díky románu Kladivo na čarodějnice případ laického soudce Jindřicha Bobliga z Edelstadtu, který svého postavení zneužíval k obohacování se na majetku odsouzených. Má na svědomí přes 100 upálených včetně Kryštofa Lautnera, děkana šumperského.


Zvětšit mapu

Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme