Pár hodin před příjezdem Alžběty II. zneškodnila policie v Dublinu bombu

Irská policie několik hodin před historickou návštěvou britské královny Alžběty II. v Irsku našla v zavazadlovém prostoru autobusu nedaleko Dublinu bombu. Vojenští pyrotechnici pak výbušninu zlikvidovali řízenou explozí. Bezpečnostní opatření v Irsku jsou před návštěvou britské panovnice na nejvyšším stupni.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Irská policie kontroluje v Dublinu před návštěvou Alžběty II.

Irská policie kontroluje v Dublinu před návštěvou Alžběty II. | Zdroj: Reuters

Bezpečnost v Dublinu zajišťuje před návštěvou Alžběty II. osm a půl tisíce policistů a dva tisíce vojáků. Obavy z atentátu jsou na místě, už včera řešila britská policie hrozbu bombového útoku v centru Londýna. Kromě ochrany panovnice mají opatření také symbolizovat nové přátelské vztahy mezi zeměmi.

Přehrát

00:00 / 00:00

O historické návštěvě britské královny Alžběty II. v Irsku jsme na Rádiu česko mluvili se zahraničně-politickým komentátorem ČRo Milanem Slezákem.

Královna má na návštěvu přiletět do Dublinu hodinu po poledni SELČ. Bude to historicky první cesta britského panovníka do Irské republiky po téměř 100 letech. Naposledy tam v roce 1911 zamířil dědeček současné královny Jiří V., tehdy ale byl ale ostrov ještě britskou kolonií. Irsko získalo nezávislost až začátkem 20. let minulého století.

Právě boj Irů za nezávislost a později i pokračující konflikt v Severním Irsku, kterému několik desítek let dominovalo sektářské násilí mezi proirskými katolíky a probritskými protestanty, bránily dřívější návštěvě britského panovníka v Irsku.

Vzájemné bouřlivé vztahy se za posledních 15 let zklidnily

Jak na Rádiu Česko připomněl zahraničně-politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák, za posledních 15 let byly ale vztahy na normální politické úrovni dobré a vzájemné návštěvy byly časté. „Mluvím o představitelích výkonné moci - ministrech a premiérech,“ upřesnil.

Dodal, že panovnice často do ciziny necestuje. „Ve stejném roce, kdy byla podepsaná významná anglo-irská dohoda, která se týká především Severního Irska, tak se britská panovnice společně s irskou prezidentkou poklonily památce padlých 1. světové válce v Belgii. A to je velmi důležité, protože tím irská prezidentka učinila gesto, že se postavila za irské padlé, kteří zemřeli za zájmy britského impéria,“ upozornil komentátor.

Vzájemné hospodářské a politické vztahy jsou na výborné úrovni a zátěž z minulosti je radikálně neovlivňuje. „Myslím si, že vztahy mezi Dublinem a Londýnem jsou nyní nejlepší za několik století,“ soudí komentátor Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu.

Ne všichni zapomněli na ‘staré křivdy‘

Neznamená to však podle něj, že určitá část Irů nemá právě kvůli minulosti k Britům dobrý vztah a návštěva Alžběty II. je pro ně nepříjemná.

V anketě, kterou si britská BBC udělala v Dublinu jedna žena řekla, že návštěva královny je urážkou pro všechny Iry, protože jim ještě nevrátila Severní Irsko a příliš pozdě se omluvila za masakr v Londonderry. „Tito lidé ale tvoří podle irských politiků pouze menšinu mezi Iry," uvedl Slezák.

Jak v Ozvěnách dne doplnila novinářka Jarka Stuchlíková, 80 procent lidí v Irsku souhlasí s návštěvou britské panovnice. „Jen skalní republikáni si dovolili například o víkendu uspořádat demonstraci a přišlo na ni 50 lidí. To znamená, že odpor je už skutečně daleko mírnější,“ řekla.

Británie je prošpikovaná Iry

Stuchlíková, která dlouho žila v severním Irsku, připomněla, že v Británii žije dva a půl milionů Irů, v Irsku 4 a půl milionů. „Takže je to polovina, která žije v Británii. A šest milionů lidí má irské předky. To znamená, že Británie je úplně prošpikovaná Iry, mají tam celé čtvrtě, kusy měst. A neustále pendlují mezi Dublinem a Londýnem. Je to takový vztah – láska a nenávist,“ přiblížila.

Dodala, že rozdělení Irska na republiku a severní část, která patří britskému království, komplikuje dnešní britsko-irské vztahy jen v určitých skupinách.

Přehrát

00:00 / 00:00

O významu návštěvy britské panovnice v Irsku a vzájemných vtazích jsme v Ozvěnách dne hovořili s novinářkou Jarkou Stuchlíkovou, která dlouho žila v Severním Irsku.

„Máte vždycky nějakou skupinu, která si bere jako životní cíl být historickým hybatelem sjednocení. Ale mladé lidi to už nezajímá. Severní Irsko má autonomii a jsou tam obrovské ekonomické sociální vztahy. Také katolíků je čím dál tím více a protestantů ubývá,“ přiblížila.

„A sjednocení záleží na tom, jestli s ním obyvatelé budou souhlasit. Občas se dělají různá referenda a většinou to vyhrává příslušnost k Velké Británii,“ dodala novinářka Jarka Stuchlíková.

Zdenka Turková, Tomáš Pavlíček, Katarína Brezovská, Ondřej Bouda, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme