Paradoxní památník holokaustu v Ottawě. Na plaketě zapomněli zmínit Židy

Kanada musela kvůli skandálu upravit památník holokaustu v tamním hlavním městě Ottawě. Úřady to udělaly poté, co bouři na sociálních sítích vyvolala pamětní plaketa. V textu, který měl uctít památku obětí nacistické genocidy Židů, o nich totiž chyběla zmínka.

Ottawa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Památník Holocaustu v kanadském hlavním městě Ottawě | Foto: Red Cloud Aerial Photography | Zdroj: Flickr.com

Nový památník se otevíral 27. září a byl u toho i premiér Justin Trudeau. O několik dní později se ale na sociálních sítích strhla bouře.

Vyvolalo ji několik tweetů, které upozornily na to, že plaketa v ústřední části památníku nezmiňuje ani Židy, ani to, že obětí holokaustu bylo 6 milionů, ani zmínka o tom, že nacistická genocida byla hnána antisemitismem.

Kanadský premiér Justin Trudeau v říjnu 2017 | Foto: Chris Wattie | Zdroj: Reuters

Kanadská ministryně pro kulturní dědictví se už za incident omluvila, plaketu nechala odstranit a slíbila, že na nové už bude zmínka o strašlivém utrpení, jaké Židé během holokaustu prožili.

Vynechání Židů z plakety je přitom paradoxní, protože celý betonový památník stojí na půdorysu ve tvaru Davidovy hvězdy a během otevírací ceremonie zmínka o Židech i antisemitismu padla.

Autorem památníku je polsko-americký architekt Daniel Libeskind.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme