V Paraguayi zemřelo na horečku dengue 34 lidí. Kliniky v hlavním městě jsou přeplněné

V Paraguayi roste počet nakažených horečkou dengue, momentálně je jich 137 000. Nemoci podlehlo 34 lidí. Tři čtvrtiny případů z celé země hlásí hlavní město Asunción. Úmrtí ale eviduje i západ země, kde ve středu zemřela pětiletá dívka. Podle ministerstva zdravotnictví Mazzoleniho počet nakažených v hlavním městě ubývá a v dalších regionech je počet případů relativně nízký.

Asunción Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle agentury Reuters se počet nakažených v jihoamerické zemi oproti minulému týdnu zvýšil ze 100 000 na 137 000 | Foto: Reuters, Jorge Adorno

Paraguay hlásí 34 obětí horečky dengue. Před šířením nemoci v pátek varoval paraguayský ministr zdravotnictví Julio Mazzoleni. Dodal, že se nákaza šíří zejména v okolí hlavního města Asunción. Podle agentury Reuters se počet nakažených v jihoamerické zemi, která má necelých sedm milionů obyvatel, oproti minulému týdnu zvýšil ze 100 000 na 137 000.

Ve středu zemřela na západu země pětiletá dívka s příznaky tohoto viru. Její smrt Paraguay zaskočila. Obvykle kvůli horečce dengue umírají starší lidé, kteří trpí i jinými nemocemi. Lékaři navíc většinu případů evidovali spíše na jihu Paraguaye.

Známá fakta o koronaviru přehledně: mapa, příznaky i léčba nákazy, která se šíří za hranicemi Číny

Číst článek

Kliniky jsou přeplněné

Ministr zdravotnictví nicméně řekl, že počet nakažených v hlavním městě ‚postupně ubývá‘. „Můžeme potvrdit trend, že je zde významný pokles případů v Asunciónu a přilehlých oblastech,“ informoval Mazzoleni novináře. Doplnil také, že v ostatních částech země je počet případů relativně nízký. To lze ale také připisovat nižšímu zalidnění těchto oblastí.

Kliniky v hlavním městě evidují více než tři čtvrtiny případů z celé země. Jsou navíc přeplněné lidmi s vysokou teplotou a bolestmi hlavy, což jsou hlavní příznaky viru. „Chápu že poptávka po vyšetření je vysoká,“ poznamenal na adresu klinik Mazzoleni a dodal, že před rozměry nemoci ministerstvo varovalo.

Boj s horečkou dengue v Paraguayi | Foto: Reuters, Jorge Adorno

Výskyt nemoci vedl senát k vyhlášení 90denního stavu nouze. Očekává se, že jej v pondělí schválí poslanci. Podle vlády ale není stav nouze nutný, má prý potřebné zdroje ke zvládnutí situace.

Horečka lámající kosti

Země také prověřuje dalších 90 úmrtí, aby zjistila, zda jsou s horečkou dengue spojená. Horečce dengue se přezdívá horečka lámající kosti', protože má nemocný pocit, jako kdyby se mu lámaly kosti.

Nemoc přenáší komáři, a to zejména v letních měsících mezi lednem a březnem, kdy počet případů dosahuje vrcholu. Situace se pak uklidňuje ke konci března. Počet nakažených v Paraguayi je nejvyšší v uplynulých deseti letech. Počet úmrtí je ale zatím nižší než v roce 2013, kdy v zemi nemoci podlehlo 250 lidí.

Tereza Kráčmarová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme