Paralympionik Pistorius si zbytek pětiletého trestu odpyká v domácím vězení

Hendikepovaný sportovec Oscar Pistorius si zbytek pětiletého trestu odpyká v domácím vězení. Už v pondělí večer opustil věznici v Pretorii, kde strávil rok. Jihoafrický soud Pistoriuse uznal vinným ze zabití přítelkyně. Reakce veřejnosti na atletovo propuštění do domácího vězení jsou smíšené.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oscar Pistorius byl propuštěn do domácího vězení | Zdroj: Reuters

Šestinásobný paralympijský vítěz měl brány věznice opustit až dnes. Vězeňská služba ovšem chtěla předejít zmatkům – před nápravným zařízením na Pistoriuse čekala řada reportérů. O předčasném propuštění tak vědělo jen několik lidí z nejvyššího vedení věznice.

Oscar Pistorius následně odjel rovnou do domu svého strýce na předměstí metropole, kde stráví zbytek trestu. Atlet musí být i nadále pod dohledem psychologa a v budoucnu ho zřejmě čekají veřejně prospěšné práce. Do konce trestu pro něho platí zákaz pití alkoholu nebo držení střelných zbraní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Paralympionik Pistorius si zbytek z pětiletého trestu odpyká v domácím vězení

Světoznámý sprotovec mohl být podmínečně propuštěn už po uplynutí šestiny trestu 21. srpna, neboť je vězněm, který není považován za nebezpečí pro společnost.

Už schválené doporučení k jeho propuštění tehdy na poslední chvíli zablokoval ministr spravedlnosti. Po novém posouzení zvláštní komisí už žádost prošla.

S rozhodnutím nesouhlasí rodina zabité ženy. Pozůstalí chtějí navíc dosáhnout nového procesu a spolu se státním zástupcem usilují o to, aby byl Pistorius uznán vinným z vraždy. Za tu by mu mohlo hrozit až 15 let za mřížemi. Případem se začne 3. listopadu zabývat Nejvyšší soud.

To, že už Pistorius není za mřížemi, se nelíbí hlavně ženám: „Myslím si, že jeho propuštění do domácího vězení je výsměchem spravedlnosti. On ji zavraždil. Nevěřím, že to byla nehoda, a měl by za to pykat.“

Veřejnost ovšem zůstává rozdělená. „Musí být propuštěn. Vy nevíte, co udělal pro tuto zemi. Jihoafrickou republiku proslavil po celém světě,“ upozorňuje jeden z mužů.

Atlet s podkolenní amputací obou nohou zastřelil svou tehdejší přítelkyni Reevu Steenkampovou na svatého Valentýna 2013 přes dveře koupelny. U soudu, ze kterého odešel s pětiletým trestem za zabití z nedbalosti, se hájil tím, že si přítelkyni spletl se zlodějem. Soudkyně Thokolize Masipová označila trest za férový a spravedlivý.

Robert Mikoláš, Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme