Paříž, Berlín a Moskva pro dominantní roli OSN v Iráku

V Paříži dnes jednali ministři zahraničí Francie, Ruska a Německa - tedy zemí, které odmítají americkou vojenskou intervenci v Iráku. Jak potvrdila i tato schůzka, odlišný názor než Spojené státy mají i na poválečné uspořádání země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ministři zahraničí Německa, Francie a Ruska | Zdroj: ČTK

Šéf francouzské diplomacie Dominique de Villepin prohlásil, že ústřední roli v poválečné rekonstrukci Iráku a v humanitární pomoci této zemi po skončení války musí hrát Organizace spojených národů. Ministr zahraničí Francie tak potvrdil postoj své země který je identický s postoji Německa a Ruska. Šéf ruské diplomacie Igor Ivanov navíc požaduje okamžité zastavení násilí v Iráku.

Postoj Francie a Spojených států se tak opět výrazně liší. Zatímco americký ministr zahraničí Colin Powell dal v dnešním rozhovoru pro list Le Figaro jasně najevo, že Spojené státy chtějí hrát rozhodující roli při sestavování přechodné vlády v Iráku, Paříž, ale i Berlín a Moskva požadují, aby právě tato úloha připadla OSN.

Všechny tři země pak tvrdí, že musí být v co možná nejkratší době rozhodnuto o tom, jakou formu by měla mít humanitární pomoc Iráku a jaké země se na ní budou podílet.

Jan Šmíd, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme