Paříž chce rekonstruovat svoji dominantu. Do Eiffelovy věže hodlá dát miliardy

Paříž plánuje rozsáhlou rekonstrukci Eiffelovy věže. Hlavní francouzské město chce za 15 let do památky investovat v přepočtu přes 8 miliard korun. Zastupitelé budou o plánu hlasovat na konci ledna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paříž, Eiffelova věž (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

Paříž chce opravit třeba výtahy. Některé jejich součástky totiž pracují už od konce 19. století, tedy od doby kdy je nainstaloval architekt Gustav Eiffel. Plán rekonstrukcí ale počítá i s výměnou několika tisícovek ručně umístěných světel nebo se zastřešením míst, kde lidé čekají na lístky.

Radnice chce také posílit bezpečnost pařížského symbolu. Většina těchto prací by měla být hotová do roku 2024. V tom roce chce totiž Paříž hostit olympijské hry a o rok později Světovou výstavu.

Pro stejnou akci, v roce 1889, Eiffelova věž vznikla. Paříž svůj klenot průběžně opravuje a ošetřuje, památka dostane například každých sedm let nový nátěr. Přemalovat jí trvá 20 měsíců a spotřebuje se při tom zhruba 60 tun barvy.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme