‚Hrubé a netaktní‘ výroky prezidenta Macrona na účet zraněné demonstrantky. Seniorce popřál, ať zmoudří

Francouzský prezident Emmanuel Macron si vysloužil kritiku za poznámku na adresu 73leté seniorky, která utrpěla zranění při sobotním devatenáctém kole demonstrací hnutí žlutých vest. Macron v pondělí v rozhovoru poskytnutém listu Nice-Matin uvedl, že doufá, že se zraněná žena rychle uzdraví a také zmoudří.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie před demonstrací žlutých vest v Nice

Policie před demonstrací žlutých vest v Nice | Foto: Eric Gaillard | Zdroj: Reuters

Třiasedmdesátiletá Geneviève Legayová utrpěla vážné zranění hlavy při sobotním zákroku pořádkových sil proti demonstrantům v jihofrancouzském městě Nice. Žena protestovala na Garibaldiho náměstí, na kterém úřady předtím demonstrace zakázaly.

Ve Francii podevatenácté protestují žluté vesty. V Paříži hlídkují i vojáci, v Nice se zatýkalo

Číst článek

Rodina zraněné seniorky již v neděli oznámila, že si bude na údajnou policejní brutalitu při zásahu stěžovat. Úřady zahájily vyšetřování, jehož cílem je zjistit, jak k vážnému zranění seniorky došlo.

Prezident vyjádřil politování nad tím, že seniorka utrpěla při zásahu policie zranění, upozornil ale, že je podle něj nezodpovědné, když se „křehcí“ lidé vydávají na místa, „která jsou definována jako zakázaná“. „Přeji jí brzké uzdravení a snad i určitou formu moudrosti,“ dodal Macron.

Kritika přišla i ze sociálních sítí

„Někdo, kdo je na nemocničním lůžku, se nekritizuje,“ uvedl právní zástupce zraněné seniorky Arié Alimi. Macronovy výroky označil za „hrubé a netaktní“. „Naši senioři mají také právo vyjádřit svůj politický názor,“ dodal. Kritiku si Macron vysloužil za svůj výrok také na sociálních sítích.

Nepoužívejte proti demonstrantům gumové projektily, vyzvala Francii Rada Evropy

Číst článek

Na prezidentovu stranu se naopak postavil starosta Nice Christian Estrosi, který zdůraznil, že v místě, kde Legayová protestovala, byla demonstrace zakázána.

Legayová, která protestovala v Nice s velkou duhovou vlajkou s nápisem Mír, zůstává nadále v nemocnici kvůli několikanásobné zlomenině lebky. Podle agentury AFP je žena známou odpůrkyní globalizace a mluvčí známé antiglobalizační skupiny Attac v jihofrancouzském regionu Alpes-Maritimes.

Během sobotního devatenáctého kola protestů hnutí žlutých vest vyšlo do ulic po celé Francii podle údajů ministerstva vnitra kolem 40 500 lidí. Od počátku protestů proti politice prezidenta Macrona a vlády, které začaly loni 17. listopadu, utrpěly zranění nejméně dvě tisícovky lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme