‚Šest týdnů se nám zdá užitečných.‘ V Paříži a dalších městech bude zákaz nočního vycházení

V Paříži a několika dalších velkých francouzských městech bude kvůli šíření koronaviru od soboty platit zákaz nočního vycházení. V televizním rozhovoru to ve středu oznámil prezident Emmanuel Macron. Vláda krátce před jeho vystoupením uvedla, že od soboty na území celého státu opět zavede zdravotnický nouzový stav. Právě ten poskytuje podle agentury AFP právní rámec pro přijetí některých opatření, včetně zákazu vycházení.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zákaz nočního provozu bude v několika městech podle Macrona platit mimo jiné pro restaurace, kina či divadla (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

„Zákaz vycházení bude trvat čtyři týdny a parlament požádáme, aby jej prodloužil do 1. prosince. Šest týdnů se nám zdá užitečných,“ uvedl Macron. Vycházet nebudou moci lidé v určených městech od 21.00 do 6.00. Kromě Paříže a regionu v jejím okolí, takzvaného Ile-de-France, se opatření týká také druhého největšího města Marseille a jeho okolí, Grenoblu, Lille, Lyonu, Rouenu, Saint-Étienne, Toulouse a Montpellieru.

Zákaz nočního provozu bude v těchto městech podle Macrona platit mimo jiné pro restaurace, kina či divadla. Lidé také nebudou moci navštěvovat své přátele. Dodržování restrikcí bude kontrolovat policie a v případě porušení bude ukládat pokuty ve výši 135 eur (zhruba 3680 korun).

V říjnu druhá, brzy třetí. Putin ohlásil schválení další vakcíny proti koronaviru

Číst článek

Macron v rozhovoru současnou situaci označil za „druhou vlnu“ epidemie, která je ale odlišná od té první, neboť se virus SARS-CoV-2 šíří na území celé země. Zároveň ale zdůraznil, že on a vláda nad situací neztratili kontrolu. Nová opatření proti šíření koronaviru musí být podle Macrona přiměřená, celostátní uzávěra jako na jaře by taková ovšem nebyla. Cílem oznámených opatření je podle prezidenta udržet hospodářství v chodu.

Krátce před Macronovým vystoupením vláda premiéra Jeana Castexe oznámila, že kvůli zhoršení epidemické situace zavede od soboty nouzový stav ve zdravotnictví, aby bylo možné přijmout kroky přiměřené zdravotní hrozbě. Současný stav označuje vládní dekret za „zdravotní katastrofu“.

Nouzový stav ve zdravotnictví vláda zavedla kvůli epidemii covidu-19 už v březnu, s výjimkou některých zámořských území skončil 10. července.

Ve Francii, která má na 67 milionů obyvatel, se za posledních 24 hodin nákaza koronavirem prokázala u 22 951 lidí. S covidem-19 zemřelo dalších 104 nakažených, a celková bilance mrtvých tak překonala hranici 33 000. Podle francouzského ministerstva zdravotnictví je nyní v nemocnicích více než 9100 lidí s koronavirem, což je nejvíce od 25. června.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme