‚Ano demokracii, ne revoluci!‘ Paříží prošel pochod červených šátečků proti násilí žlutých vest

V Paříži se v neděli v dešti sešlo několik tisíc členů hnutí takzvaných červených šátků na podporu „demokracie a institucí“. Vznik hnutí podnítilo podle agentury AFP násilí spojené s protesty žlutých vest, zejména poškození Vítězného oblouku v prosinci. V čele průvodu lidé skandovali „Ano demokracii, ne revoluci!“. Někteří manifestující nesli vlajky Francie či Evropské unie, jiní měli trička s nápisy „Mám rád svou republiku“ nebo „Konec násilí“.

Tento článek je více než rok starý.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pochod na podporu demokracie a institucí v Paříži

Pochod na podporu demokracie a institucí v Paříži | Foto: Benoit Tessier | Zdroj: Reuters

Pochod zorganizoval prostřednictvím facebooku inženýr z Toulouse Laurent Soulié, sympatizant strany prezidenta Emmanuela Macrona Republika v pohybu (LREM). Později se k němu přidalo hnutí takzvaných červených šátků, které se zrodilo v polovině listopadu na protest proti blokádám žlutých vest. K nedělní akci se připojilo pod podmínkou, že se bude pochodovat za republiku, a ne za Macrona.

Ve Francii protestovalo o 15 tisíc žlutých vest méně než minulý víkend. V Paříži policisté zatkli 223 lidí

Číst článek

„Manifestace není namířená proti žlutým vestám. Chceme jim tím říct: Vznášíte nějaké nároky, my to slyšíme, ale diskutuje se jinde než na ulici. Nejde blokovat zemi a hospodářství jen proto, že někdo prezidenta považuje za nelegitimního,“ interpretoval smysl dnešního průvodu senátor za LREM François Patriat, který se průvodu zúčastnil.

Sednout si ke stolu a vést dialog

Soulié, prvotní iniciátor akce, tvrdí, že shromáždění reagují na „volání tiché většiny, která se už deset týdnů schovává doma“.

Podle některých manifestantů, kterých se dotazoval deník Le Figaro, žluté vesty „nezastupují lid“ a ti „skutečně chudí v ulicích měst nejsou“. Jedna postarší žena reportérovi řekla, že by novináři měli přestat dávat žlutým vestám tolik prostoru a že nespokojení by „si měli sednout ke stolu a vést dialog“.

U náměstí Bastily na průvod čekala hrstka žlutých vest, která červené šátky z dálky provokovala. Žádné potyčky nebyly hlášeny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme