Francie se připravuje na druhou vlnu koronaviru. Města zavádí nošení roušek, chce se přidat i Paříž

Francie se v souvislosti s rostoucím počtem nových případů covidu-19 obává podzimní druhé vlny nákazy a opět sahá k přísnějším krokům. Poté, co v úterý vládní poradní výbor varoval před „velmi pravděpodobným“ výrazným podzimním či zimním nárůstem počtu nemocných, sahají další města k povinnému nošení roušek na veřejnosti. Na některých frekventovaných místech je chce zavést i starostka Paříže Anne Hidalgová.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paříž zvažuje povinné nošení roušek na veřejnosti | Foto: Gonzalo Fuentes | Zdroj: Reuters

„Je velmi pravděpodobné, že budeme svědky druhé vlny na podzim nebo v zimě,“ uvedl v úterý vládní tým epidemiologů v prohlášení na webu ministerstva zdravotnictví. Vědci doporučili Francouzům, aby nepolevovali v ostražitosti, neboť země „v kteroukoli chvíli může sklouznout do situace, která již nebude pod kontrolou“.

Po čtyřech měsících si v ní Pařížané mohou znovu číst. Knihovna Centre Pompidou se otevírá veřejnosti

Číst článek

Francie v posledních týdnech zažívá situaci podobnou řadě dalších evropských zemí. Po částečném uvolnění koronavirových restrikcí začátkem letní sezony začal opět růst počet nakažených. Sedmidenní průměr nově potvrzených infekcí za 24 hodin se v zemi koncem července poprvé od první půlky května dostal na hranici 1000.

Vláda proto dala místním samosprávám možnost nařizovat nošení roušek na veřejnosti, čehož vzápětí využilo milionové město Lille, jež následovalo přímořské letovisko Nice. Brzy se chce přidat například Toulouse a v úterý záměr zavést na některých místech povinné zakrývání obličeje oznámila pařížská radnice.

Web Le Monde uvedl, že francouzské hlavní město zvažuje seznam míst, na kterých by měla být nově zavedena povinnost nosit roušku. Místostarostka Anne Souyrisová uvedla, že by se mělo jednat o rušné ulice, pobřeží Seiny nebo frekventovaná místa, na kterých se Pařížané setkávají s turisty.

Úřady doufají, že lokálně přijatá opatření budou mít dostatečný účinek, aby nebylo nutné přistupovat k novému zavádění celospolečenských restrikcí, které měly zdrcující dopad na ekonomický život.

ČTK, aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme