Žluté vesty demonstrují 25. sobotu v řadě. Na jihu Francie blokují křižovatky

Hnutí takzvaných žlutých vest od sobotního rána blokuje silniční křižovatky na jihu Francie. Informovala o tom televize France 3. Podle ní se žluté vesty rozhodly vrátit k původní podobě hnutí. Křižovatky jsou zablokovány od města Montpellier po Toulouse. Hnutí v sobotu protestuje už 25. sobotu v řadě. Pařížská prokuratura v hlavním městě povolila tři protestní akce.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protestů v Paříží se zúčastnilo asi 5000 demonstrantů.

Hnutí takzvaných žlutých vest od sobotního rána blokuje silniční křižovatky na jihu Francie. Snímek je z dřívějších protestů. | Foto: Charles Platiau | Zdroj: Reuters

Úřady tvrdí, že zájem o demonstrace klesá a účast z minulé soboty odhadují na 23 600 lidí. Organizátoři ale hovoří až o 60 tisících demonstrantech.

Francouzskými ulicemi nezavládl klid ani na Prvního máje, policisté při potyčkách zatkli přes 380 lidí

Číst článek

Pařížská prokuratura povolila v samotné Paříži tři akce s nahlášeným začátkem hodinu po poledni.

Stejně jako před týdnem vede trasa kolem sídel sdělovacích prostředků, což má být poukaz na údajně nevyvážené zpravodajství o tomto hnutí. Na pozdní odpoledne je svolána akce na letiště Roissy, jejímž smyslem je vyjádřit nesouhlas s privatizací pařížských letišť.

Prvomájové demonstrace

Stále ale platí zákaz manifestovat na třídě Champs-Elysées a v blízkosti Národního shromáždění, prezidentského paláce a katedrály Notre-Dame.

V Lyonu se žluté vesty spojí s mladými, kteří demonstrují za záchranu klimatu.

Sobotní protest se koná krátce po prvomájových demonstracích, jichž se zúčastnili odboráři i žluté vesty. Účast na 1. máje se odhaduje na 150 tisíc až 300 tisíc lidí.

Macronův příslib nižších daní žluté vesty neuspokojil, do ulic vyrazili protestovat i tuto sobotu

Číst článek

Akce se neobešla bez policejního zásahu a účastníci vnikli v panice i do nemocnice Pitié-Salpêtrière. Ministr vnitra Christophe Castaner se musel omluvit, protože hovořil o útoku na nemocnici. V pátek přiznal, že měl použít jiná slova.

Oprava Vítězného oblouku

Francouzští restaurátoři po 5 měsících opravili pařížský Vítězný oblouk. Dominantu třídy Champs Elysées poničili začátkem prosince výtržníci během protestů takzvaných žlutých vest.

Brána nad hrobem Neznámého vojína tak je připravena na středeční výročí konce druhé světové války v Evropě.

Na opravený Vítězný oblouk se přišel podívat francouzský ministr kultury Franck Riester. „Ukázalo se, že dokážeme spojit síly ve prospěch této stavby. Je to dobré znamení pro celou zemi i naše vysloužilé bojovníky,“ řekl. Žluté vesty demonstrují proti sociální a finanční politice vlády.

elb, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme