Žluté vesty demonstrovaly desátý víkend v řadě. Sešlo se jich přes 80 tisíc

Ve Francii se v sobotu konal další, v některých městech již desátý sobotní protest žlutých vest, kterého se podle úředního odhadu zúčastnilo přes 80 tisíc lidí. Zatímco v Paříži byla akce klidnější a bez rekordní účasti, v Toulouse rekord padl a ostřejší střety zažilo Bordeaux. V celé zemi bylo podle agentury AFP zadrženo několik desítek osob, přičemž v Paříži přes 40. V metropoli protestující volali po odstoupení prezidenta Emmanuela Macrona.

Tento článek je více než rok starý.

Paříž (Aktualizováno: 21:38 19. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty žlutých vest ve Francii probíhají už desátý týden v řadě.

Organizátoři demonstrace vyzvali účastníky, aby si s sebou vzali „květinu či svíčku“ k uctění památky „zabitých či zraněných pro věc“ | Foto: Charles Platiau | Zdroj: Reuters

Podle večerního odhadu ministerstva vnitra v sobotu v celé Francii demonstrovalo 84 tisíc lidí, tedy stejně jako minulou sobotu, napsal list Le Monde. I tentokrát oficiální odhad žluté vesty na facebooku zpochybnily.

Ulicemi Paříže v sobotu podle policie prošlo asi 7000 osob. Protest byl přitom až nezvykle klidný, jen v jednom případě policisté použili vodní dělo a slzný plyn proti skupině demonstrantů, kteří na ně házeli lahve a dlažební kostky.

Někteří demonstranti podle médií kráčeli i se zpodobněním rakví v narážce na deset obětí na životech od začátku protestů, které v polovině listopadu odstartovala nespokojenost s mezitím odvolaným zdražením pohonných hmot.

Další protest žlutých vest, demonstranti za zpěvu hymny vyrazili k Vítěznému oblouku

Číst článek

S příchodem tmy se střety s policií rozhořely v Bordeaux mezi katedrálou a radnicí. Podle agentury AFP tam mladí maskovaní lidé rozbíjeli chodníky, aby měli čím házet po policistech, kteří je pak rozehnali s nasazením vodního děla a slzného plynu.

V Rouenu došlo k několika incidentům a policie použila slzný plyn, uvedl list Le Parisien na svém webu. V Paříži policisté zatím zadrželi tucet lidí, uvedla agentura AFP. Transparenty demonstrantů si tropily posměch z Macrona i policejního násilí.

„Svoboda, rovnost, Flashball!“ hlásal jeden z plakátů v narážce na heslo republiky a značku policejních granátometů.

K zajištění pořádku bylo v zemi nasazeno okolo 80 tisíc policistů, tedy přibližně stejně, jako bylo minulý víkend demonstrantů. Jen v Paříži na pořádek dohlíží na 5000 policistů, uvedla agentura AFP s odvoláním na policejní prefekturu.

Protesty žlutých vest: bývalý boxerský šampion zranil dva policisty. Vláda chce přitvrdit proti výtržníkům

Číst článek

Pokud jde o účast, rekordní byla v Toulouse, kde se sešlo kolem 10 tisíc demonstrantů. V Lille, v Béziers a v Angers vyšlo do ulic 2500 až 3000 lidí. Dvě tisícovky žlutých vest protestovaly v Rennes a v Nancy.

Organizátoři demonstrace v hlavním městě vyzvali účastníky, aby si s sebou vzali „květinu či svíčku“ k uctění památky „zabitých či zraněných pro věc (protestů)“ od jejich začátku 17. listopadu.

Výzva souvisí s polemikou okolo používání gumových projektilů, vystřelovaných z policejních granátometů. Kritici jim připisují desítky vážných zranění, zejména v případě zásahu hlavy, kdy jsou vážně ohroženy oči.

Neefektivní policie?

I přes tyto polemiky 58 procent Francouzů nepovažuje použití síly policií za nepřiměřené, napsal v sobotu list Le Figaro s odvoláním na průzkum společnosti Odoxa-Fiducial.

Více než čtyři pětiny Francouzů se podle této ankety obává dalšího ničení veřejného a soukromého majetku. Více než dvě třetiny se domnívají, že vláda není na výši situace.

Za nejpřekvapivější ale autoři průzkumu označili zjištění, že 64 procent dotázaných vyčítá - obecně chváleným - pořádkovým silám, že nejsou dostatečně efektivní ve střetech s výtržníky.

Demonstranti v Paříži prorazili dveře do vládní budovy. Policie musela evakuovat úředníky

Číst článek

Na 2000 zraněných

Od začátku protestů ministerstvo vnitra zaregistrovalo kolem dvou tisícovek zraněných demonstrantů a tisícovky policistů, a to včetně 31 vážných zranění, způsobených v 13 případech zásahem gumového projektilu do hlavy

V ostatních případech ke zraněním došlo kvůli výbuchům ohlušujících granátů se slzným plynem či užití fyzické síly, připomněl Le Parisien.

Realita však může být horší, než úřední údaje, protože novinář David Dufresne specializující se na policejní problematiku se podle listu dopočítal 308 případů. Z toho 108 lidí utrpělo zásahy do hlavy a 15 lidí přišlo o oko.

Vzhledem k násilnostem se většina reportérů zpravodajsky kryjících demonstrace těší podle rozhlasové stanice France-Info „blízké ochraně“ od bodyguardů, kteří mají například i zkušenosti z Pásma Gazy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme