Paříž garantuje, že Kramářovu sbírku nezabaví

Proslulá Kramářova sbírka by přece jen mohla zamířit na výstavu do Paříže. Zemanova vláda ze strachu před jejím možným zabavením vyslání vzácných obrazů do Francie zamítla. Prezident Václav Havel získal ve francouzské metropoli záruky, že by se Kramářova sbírka vrátila v pořádku do České republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V. Havel a J. Chirac | Foto: Petra Mášová

Chirac zdůraznil, že si Francie přeje, aby byla sbírka, obsahující díla například Pabla Picassa, Augusta Renoira či Paula Gaugina, v metropoli nad Seinou vystavena. "Dávám i Vám, pane prezidente, záruku, že se v pořádku vrátí do České republiky," řekl Chirac Havlovi.

Pražská vláda ale se zapůjčením obrazů nesouhlasí právě z obav ze zabavení v souvislosti s restitučními nároky Kramářových dědiců. Jednomu z odpůrců zapůjčení sbírky, řediteli Národní galerie Milanu Knížákovi, však ani Chirakova záruka nestačí. Stejně tak ministru kultury Pavlu Dostálovi. Ten připomněl, že žádný politik nemůže ručit za rozhodnutí soudu.

Za přítomnosti Václava Havla byla v Paříži otevřena výstava děl výtvarníka a prezidentova přítele Bořka Šípka. Český prezident se v úterý přesunul do Avignonu. Tam se mimo jiné zúčastní divadelního festivalu.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme