Paříž je na suchu. Čerpací stanice nemají pohonné hmoty, protože stávkují přepravci

Ve francouzské metropoli a jejím širokém okolí na benzínových pumpách nejsou pohonné hmoty. Zaměstnanci přepravních společností, které je distribuují, už několik dní stávkují a důsledkem jsou velké fronty na těch několika pumpách v okolí francouzské metropole, které ještě benzín či naftu mají. Tři hodiny jednali odboráři na ministerstvu dopravy - Pařížané by si podle posledních zpráv snad mohli v příštích dnech oddychnout.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzské čerpací stanice jsou "mimo provoz". | Zdroj: Reuters

Problém vznikl v důsledku stávky, protože zaměstnanci přepravních společností protestují proti nevyhovujícím podmínkám, takže nedováží v cisternách žádný benzín nebo naftu do stanic. Navíc zablokovali některé přístupové cesty.

Situace je teď velmi vážná. V místech, kde ještě pohonné hmoty mají, jsou opravdu dlouhé fronty. Nedostatkem trpí i zpravodaj Českého rozhlasu ve Francii Jan Šmíd.

Motoristé ve Francii mohou zjistit, kde se dá natankovat pomocí aplikace, kterou vyvinul nadšenec z Nantes. „Když se na ní podívám, tak vidím, že nejbližší místo je Versailles. Což je tak 40 minut autem od mé pozice," řekl Radiožurnálu Šmíd.

Benzin ani nafta už dále zdražovat nebudou, tvrdí analytici

Číst článek

Takto se řidiči dívají na možnosti, kde ještě natankovat a čekají, jestli stávka bude ukončena, nebo jestli zkusí riskovat jízdu k ještě funkční stanici. Někteří lidé, kteří mají pohonných hmot dost, je prodávají. A to za cenu, která není o tolik vyšší, než u čerpací stanice. Snaží se pomoci těm, kteří ho opravdu potřebují, protože musí někam nutně odjet, třeba na venkov.

Vláda má velký zájem na brzkém ukončení stávky a dosažení dohody s odbory, protože v pondělí je ve Francii státní svátek. A jak je známo, tak ve Francii je 35hodinová pracovní doba, to znamená, že mnozí v pátek v poledne skončí v práci a odjedou na prodloužený víkend.

Pokud nebudou moc jet autem, tak to bude velký problém a lze očekávat velké protesty. Je možné očekávat i stávku proti stávce. Vláda má proto velký zájem, aby byl protest ukončen, aby lidé mohli normálně odjet.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme