‚Ztratila věž, ale ne svého ducha.‘ V pařížské Invalidovně proběhl koncert za obnovu Notre-Dame

Ve dvoraně pařížské Invalidovny se v sobotu večer konal koncert za obnovu katedrály Notre-Dame, kterou v pondělí poškodil rozsáhlý požár. Akci přenášela televizní stanice France 2. Výtěžek z ní poputuje na rekonstrukci chrámu. Na seznamu vystupujících umělců figurovala například šansoniérka Mireille Mathieu, mladý čínský pianista Lang Lang či francouzská sopranistka Julie Fuchsová.

Paříž (Aktualizováno: 22:56 20. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katedrála Notre-Dame po ničivém požáru. | Foto: Christophe Petit Tesson | Zdroj: Reuters

Podle jednoho z moderátorů večera Stéphana Berna organizátoři původně zvažovali, že by se koncert mohl konat na prostranství přímo před katedrálou. Nakonec kvůli obavám z protivládních protestů takzvaných žlutých vest volba padla na Invalidovnu.

„Je to srdce Francie a symbolizuje, stejně jako Notre-Dame, všechny politické režimy, které Francie zažila,“ řekl Bern deníku Le Figaro.

Proč začalo hořet v Notre-Dame? Vyšetřovatelé nejvíce sází na závadu na elektrickém zařízení

Číst článek

Francouzský národní orchestr pod taktovkou českého dirigenta Václava Lukse představil úvodní a závěrečný sbor z Matoušových pašijí Johanna Sebastiana Bacha.

Luks už Francouzský národní orchestr – orchestr a sbor, který spadá pod francouzský rozhlas dirigoval na Velký pátek, kdy v pařížském divadle Champs-Elysées uvedli celé Matoušovy pašije, řekla Veronika Hyksová, generální manažerka barokního orchestru Collegium 1704 se sídlem v Praze, který Luks založil a umělecky vede.

Na pódium se ale taky dostali požárníci, kteří u katedrály zasahovali. Jeden z velitelů hasičů poděkoval svým kolegům za odhodlanost a vysloužil si mohutný potlesk publika, když řekl, že Notre-Dame „ztratila věž, ale ne svého ducha“.

Pražský benefiční koncert pro obnovu katedrály Notre-Dame se bude konat v úterý 23. dubna ve Dvořákově síni Rudolfina. Na programu bude Stabat Mater Antonína Dvořáka.

maš, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme