Česko si koncertem v pařížském chrámu symbolicky vyměnilo předsednictví v Radě EU s Francií

Česko na úvod svého předsednictví v Radě Evropské unie uspořádalo hudební koncert v jednom z největších pařížských chrámů. V kostele svatého Eustacha nedaleko Louvru vystoupila operní pěvkyně Lucie Silkenová a varhaník Vladimír Roubal. Symbolicky tak odstartovali půlrok, během kterého Česko může zásadně ovlivnit kurz Evropské unie.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koncert v pařížském kostele sv. Eustacha k zahájení českého předsednictví v Radě EU

Koncert v pařížském kostele sv. Eustacha k zahájení českého předsednictví v Radě EU | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas
Přehrát

00:00 / 00:00

Česko na zahájení svého předsednictví v Radě Evropské unie pořádalo koncert v pařížském kostele svatého Eustacha

Předsednictví v Radě Evropské unie přebírá Česko od Francie. Jak říká český velvyslanec ve Francii Michel Fleischmann, přebírá jej ve strašném stavu: „Od Francie přebírají Evropu tak, jak ji známe. Ve strašném stavu, protože je válka na Ukrajině a ta bude trvat. My musíme dělat všechno proto, abychom ji zastavili a znovu postavili na nohy Ukrajinu a vylepšili situaci Evropy. Jinak Francie splnila své úkoly.“

Fleischmann připomínal projev bývalého prezidenta Václava Havla z Cách z roku 1996. Havel v něm mluvil o Evropě jako o úkolu, což je jeden ze sloganů českého předsednictví. Úkolů má podle něj Česko dost.

„Hlavně musíme vyřešit situaci na Ukrajině a vše, co se k tomu vztahuje. To znamená bezpečnost, energetická krize, kybernetické útoky. Všechny tyto otázky musíme posunout a najít na ně nějaká řešení,“ říká velvyslanec.

Xavier Lapeyre de Cabanes byl generálním tajemníkem francouzského předsednictví v Radě Evropské unie. Podle něj Francie v čele Evropy obstála a jsou za ní vidět konkrétní výsledky: „Nikdo netušil, že Rusko během francouzského předsednictví napadne Ukrajinu. Reagovali jsme ale velmi rychle a jednotně.“

Propojení české a francouzské hudby

Koncert v kostele svatého Eustacha symbolicky pojí českou a francouzskou hudbu. Jak podotýká varhaník Vladimír Roubal, je mu ctí v kostele hrát. Varhany jsou to úžasné, protože tady koncertovala celá řada vynikajících umělců, ale hlavně tady působil skladatel a varhaník Jean Guillou. Pro mě je veliká čest si na takový nástroj zahrát,“ dodává Roubal.

Politici i hráči v zákulisí. Poznejte 24 klíčových osobností pro české předsednictví

Číst článek

„Koncertovat zde, ve Francii, u svatého Eustacha, který má jedny z největších varhan, co jsem kdy viděla, tak to pro mě byla obrovská čest a radost,“ říká česká operní pěvkyně Lucie Silkenová.

Já jsem to vzala jako poslání spojit francouzskou a českou hudbu dohromady, předvést velikány z obou těchto zemí a doufám, že jsem k tomu úspěšnému zahájení českého předsednictví přispěla společně s varhaníkem Vladimírem Roubalem,“ doplňuje Silkenová.

Dva umělci zahájili české předsednictví se skladbami francouzských i českých skladatelů – zazněly skladby od Bohuslava Martinů, Antonína Dvořáka i Leoše Janáčka.

Varhaník Vladimír Roubal, operní pěvkyně Lucie Silkenová a český velvyslanec ve Francii Michel Fleischmann (zleva) | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme