Varhany přežily, osud zvonů je nejasný. Co se podařilo zachránit z katedrály Notre-Dame?

Velkou část cenných uměleckých a liturgických předmětů se z hořícího chrámu Notre-Dame podařilo zachránit, oheň nezničil ani rozetová vitrážová okna a ušetřil i obří varhany. Novou bilanci škod po rozsáhlém pondělním požáru, který se v úterý podařilo uhasit, předložil francouzský ministr kultury Franck Riester. Vývoj sledujeme v online reportáži.

Tento článek je více než rok starý.

Sledovali jsme online Paříž (Aktualizováno: 16:53 16. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V pařížské katedrále Notre-Dame v pondělí odpoledne vypukl rozsáhlý požár, ze stavby šlehaly plameny a stoupal mohutný dým. Oheň rychle postupoval a původně hrozilo, že se hasičům proslulý chrám nepodaří zachránit.

Katedrála Notre-Dame trpěla už v minulosti. Jaký je příběh národního symbolu Francie?

Číst článek

Později ale velitel hasičů oznámil, že konstrukce zůstane uchráněna od celkové zkázy. Při zásahu se lehce zranil jeden hasič a dva policisté. Vývoj sledujeme v online reportáži.

Požár podle mluvčího místních hasičů vypukl v centru Paříže v pondělí odpoledne. Na místě zasahovalo na 400 hasičů, jeden z nich byl při akci zraněn.

Přestože hasiči nejprve odhadovali, že slavnou gotickou stavbu se možná nepodaří zachránit, nakonec se jim oheň podařilo dostat pod kontrolu a částečně uhasit.

Zatím není jasné, co ho způsobilo. Televize France 2 uvedla, že policie prozatím incident vyšetřuje jako nehodu. Podle pařížských hasičů by požár mohl souviset s projektem renovace špičky kostelní věže. Úřad pařížského prokurátora vyloučil žhářství či souvislost s terorismem a uvedl, že případ považuje za nehodu.

Text pokračuje pod online reportáží, kde je i video z nočního požáru.

Objevují se již i první nabídky pomoci z domova i ze zahraničí na její obnovu. Francouzský miliardář François-Henri Pinault, ředitel mezinárodní luxusní skupiny Kering, slíbil na obnovu katedrály 100 milionů eur, tedy 2,6 miliardy korun.

Ministr kultury Antonín Staněk z ČSSD chce například při obnově katedrály Notre-Dame nabídnout pomoc českých odborníků. Radiožurnálu to řekla mluvčí ministerstva Martha Häckl.

Zrušený projev

„V katedrále Notre-Dame je právě teď děsivý požár,“ napsala před půl osmou večer na svůj twitter starostka Paříže Anne Hidalgo.

Mluvčí radnice také již dříve potvrdila, že z okolí gotické stavby na ostrově Île de la Cité na řece Seině, kde katedrála stojí, byli evakuováni lidé. 

Francouzský prezident Emmanuel Macron kvůli požáru zrušil plánovaný televizní projev, v němž měl ve 20.00 představit změny, jimiž chce jeho vláda reagovat na protesty hnutí takzvaných žlutých vest. 

Krátce před půlnocí pak prezident promluvil přímo od katedrály. „Katedrála Notre-Dame jsou naše dějiny, literatura. Je to místo, kde jsme prožívali historii. Je to místo, od kterého měříme vzdálenost z Paříže. Je to katedrála Francouzů a Francouzek, i těch, kteří do ní nikdy nezavítali,“ řekl mimo jiné. „Katedrálu znovu vybudujeme.“

Lítost vyjádřil i americký prezident Donald Trump. „Je těžké sledovat obrovský požár v katedrále Notre-Dame v Paříži. Možná by se dalo použít hasičská letadla s cisternami. Musí jednat rychle!“ napsal na twitter.

Historie katedrály, jejíž sahá až do 12. století, láká každoročně miliony turistů. Proslavila se i díky románu Victora Huga Chrám Matky Boží v Paříži.

ako, dok, bej, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme