Paříž udělila hladovějícímu Sencovovi čestné občanství. ‚Můžeme ho ještě zachránit,‘ říká starostka

Radnice francouzského hlavního města v pondělí udělila čestné občanství ukrajinskému filmovému režisérovi Olegu Sencovovi, který v ruské věznici drží od poloviny května hladovku za propuštění ukrajinských politických vězňů z ruských vězení. Hlasování o tomto bodu bylo na pařížské radnici jednomyslné, uvedla agentura AFP.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský režisér Oleg Sencov před soudem | Zdroj: Reuters

„Ve chvíli, kdy spolu hovoříme, Oleg Sencov pokračuje ve své hladovce, aby zpochybnil své odsouzení k 20 letům za mřížemi,“ prohlásila pařížská starostka Anna Hidalgová a dodala, že město Paříž vždy bylo na straně obránců svobody.

Dvaačtyřicetiletý ukrajinský filmař a odpůrce ruské anexe Krymu byl v roce 2015 odsouzen na 20 let za údajný terorismus a obchodování se zbraněmi v procesu, který mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International označila za stalinistický. Soudní proces kritizoval Kyjev, Evropská unie a Spojené státy.

Sencov přestal přijímat potravu 14. května. Naživu je udržován kapačkami ve vězeňské nemocnici. Filmař se hladovkou domáhá osvobození všech ukrajinských politických vězňů z ruských věznic.

Starostka během jednání městské rady připomněla, že Sencov si ještě během procesu stěžoval na bití a na to, že byl zbaven ukrajinského občanství. „Můžeme jej ještě zachránit,“ uvedla a udělení čestného občanství označila za symbolický čin naděje.

‚Oleg Sencov musí být osvobozen‘

Již před pár měsíci politici, filmaři, spisovatelé, umělci znásobili své výzvy k Sencovovu osvobození. Minulý měsíc francouzský prezident Emmanuel Macron v telefonickém rozhovoru učinil svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi několik nabídek ohledně humánního řešení celého případu. Ale až dosud k žádnému posunu nedošlo.

Putin a ukrajinský prezident Petro Porošenko už v červnu telefonicky hovořili o případné výměně vězňů mezi oběma státy. Ale myšlenka dosud nebyla konkretizována.

Wałęsa navrhl Sencova na Nobelovu cenu za mír a žádá jeho propuštění z ruského vězení

Číst článek

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov mezitím několikrát zopakoval, že prezident může udělit milost na základě vězňovy žádosti, ale Sencov o milost odmítá požádat.

Ukrajinský velvyslanec ve Francii na twitteru poděkoval pařížské starostce za projev solidarity. „Pokračujeme v mobilizaci za osvobození všech ukrajinských politických vězňů ze zajetí Kremlu!“ zdůraznil.

„Paříž je hlavním městem lidských práv, ztělesňuje individuální svobody, včetně svobody slova, a brání demokracii. Musíme šířit tyto hodnoty a bojovat za jejich respektování na celém světě. Oleg Sencov musí být osvobozen,“ prohlásila starostka podle listu Ukrajinska pravda.

Sencov byl mezitím nominován na Sacharovovu cenu, udělovanou Evropským parlamentem, a na Nobelovu cenu za mír.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme