Střelec od jihofrancouzské mešity uvěřil, že za požár Note-Dame mohou muslimové. Chtěl se pomstít

Čtyřiaosmdesátiletý muž, který v pondělí před mešitou v Bayonne na jihozápadě Francie střelbou zranil dva lidi, se chtěl pomstít za letošní požár pařížské katedrály Notre-Dame. Uvedl to v úterý bayonnský státní zástupce Marc Mariée. Muž je přesvědčen, že požár mají na svědomí muslimové. Vyšetří ho psychiatr, protože existují pochybnosti o jeho duševním zdraví, dodal Mariée.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž je přesvědčen, že požár katedrály Notre-Dame mají na svědomí muslimové (ilustrační foto) | Foto: Michel Euler | Zdroj: Reuters

Místní státní zastupitelství je v kontaktu s protiteroristickou prokuraturou, která má rozhodnout, zda případ převezme.

Střelec před mešitou na jihu Francie zranil dva lidi. Policie ho zatkla, je mu 84 let

Číst článek

Bývalý voják a ve volných chvílích sochař Claude Sinké v pondělí střílel před mešitou a těžce zranil dva muže ve věku 74 a 78 let, kteří ho překvapili při pokusu založit požár u vchodu do mešity.

První oběť podle vyšetřovatelů seděla před mešitou na židli, druhá ve svém voze. Policie pachatele zadržela krátce nato v jeho domě. K pokusu o založení požáru se Sinké přiznal, odmítá ale, že chtěl někoho zabít.

Střelec se v minulosti politicky angažoval u krajní pravice a ve svém regionu vzbuzoval pozornost rasistickými projevy. V roce 2015 kandidoval v regionálních volbách za krajně pravicovou Národní frontu (FN), ale podle europoslance za následnické Národní sdružení (RN) Jordana Bardelly byl ještě v témže roce ze strany vyloučen.

Světoznámou pařížskou katedrálu Notre-Dame v polovině dubna těžce poničily plameny. Příčina požáru je sice nejasná, ale vyšetřovatelé už vyloučili možnost trestného činu. Požár podle nich pravděpodobně vznikl buď v důsledku závady v elektroinstalaci, nebo od nedostatečně zamáčknutého nedopalku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme