Žluté vesty svolaly další protest. Obchody v Paříži mají zakryté výlohy, v plánu jsou výběry z bankomatu

Francii čeká devátá vlna takzvaných protestů žlutých vest. Pařížská policie se obává, že by se manifestace mohly oproti předchozím týdnům vyostřit. Lidé se chystají vyjít do ulic i v dalších francouzských městech. Vláda po celé zemi mobilizovala 80 tisíc policistů a četníků. Ve francouzské metropoli je také zpravodaj Radiožurnálu.

Paříž / Bourges (Aktualizováno: 9:01 12. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Minulý týden defilovalo francouzskými městy 50 tisíc lidí | Foto: Benoit Tessier | Zdroj: Reuters

Na pařížské třídě Champs-Elysée jsou už zabedněné výlohy prakticky všech obchodů a restaurací, někteří na ochranných opatřeních pracovali ještě pozdě v noci. „Instalujeme železnou ochranu, aby výlohu nerozbily projektily. Nemůžeme přece sedět se založenýma rukama." říká pan Sajíd.

Mříže a dřevotřísková bednění ve výlohách. Noční Champs-Élysées se chystají na další protesty žlutých vest v řadě. @Radiožurnál @Český rozhlas Plus @iROZHLAS.cz

22:54 – 11. 01. 2019

2 14

Do ulic metropole podle prefekta pařížské policie Michela Delpueche vyjde zřejmě více lidí než minulou sobotu a mohli by se častěji uchylovat k násilí. Francouzská vláda po celé zemi mobilizovala 80 tisíc policistů a četníků, z toho pět tisíc v hlavním městě.

Na sociálních sítích svolavatelé protestů Francouze vyzývají, aby si hromadně vybrali peníze z účtu a připravili tak banky o hotovost.  

Protesty žlutých vest: bývalý boxerský šampion zranil dva policisty. Vláda chce přitvrdit proti výtržníkům

Číst článek

Bourges 

Protesty se plánují také v dalším městě. Bourges leží v departementu Cher a jeho prefektka Catherine Ferrierová v pátek zakázala jakékoli shromáždění v centru města. Starosta města Pascal Blanc rozhodl, že v sobotu zůstanou zavřená muzea, veřejné zahrady, knihovny i radnice. Úřady povolily uspořádat shromáždění na rozlehlém náměstí Séraucourt nedaleko historického centra.

Minulý týden defilovalo francouzskými městy 50 tisíc lidí. Vláda na sobotu kvůli protestům zmobilizovala 80 tisíc policistů a strážníků. Policejní velitel Éric Morvan řekl, že je možné, že na sobotní akce přijde podobné množství lidí jako před Vánocemi, kdy demonstrovalo zhruba 66 tisíc Francouzů.

Viktor Daněk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme