Paříž se snaží zkomplikovat jednání o prodeji půdy

Francie se pokouší zkomplikovat jednání kandidátských států o omezení volného prodeje půdy cizincům. Tuto otázku chce totiž přesunout do kapitoly "zemědělství" a tím zpevnit svoji pozici před jednáním o financování zemědělské politiky. Tyto rozhovory čekají kandidátské státy v první polovině příštího roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle bruselského zpravodaje Českého rozhlasu Milana Fridricha má Francie obavy, že rozšíření unie poškodí její zemědělce a snaží se tomu zabránit. Francouzští farmáři totiž dostávají nejštědřejší dotace ze společného bruselského rozpočtu. Diplomaté soudí, že právě to je důvod, proč se Paříž snaží přesunout omezení prodeje půdy cizincům v kandidátských zemích z kapitoly "volný pohyb kapitálu" do kapitoly "zemědělství". Každá budoucí členská země si bude s unií dohadovat kvóty na produkci masa, mléka či obilí. Pokud by kandidátské státy nadále žádaly o omezení prodeje půdy, byla by jejich vyjednávací pozice slabší, a právě o to Francie usiluje.

Milan Fridrich, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme