Paříž se snaží zkomplikovat jednání o prodeji půdy

Francie se pokouší zkomplikovat jednání kandidátských států o omezení volného prodeje půdy cizincům. Tuto otázku chce totiž přesunout do kapitoly "zemědělství" a tím zpevnit svoji pozici před jednáním o financování zemědělské politiky. Tyto rozhovory čekají kandidátské státy v první polovině příštího roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle bruselského zpravodaje Českého rozhlasu Milana Fridricha má Francie obavy, že rozšíření unie poškodí její zemědělce a snaží se tomu zabránit. Francouzští farmáři totiž dostávají nejštědřejší dotace ze společného bruselského rozpočtu. Diplomaté soudí, že právě to je důvod, proč se Paříž snaží přesunout omezení prodeje půdy cizincům v kandidátských zemích z kapitoly "volný pohyb kapitálu" do kapitoly "zemědělství". Každá budoucí členská země si bude s unií dohadovat kvóty na produkci masa, mléka či obilí. Pokud by kandidátské státy nadále žádaly o omezení prodeje půdy, byla by jejich vyjednávací pozice slabší, a právě o to Francie usiluje.

Milan Fridrich, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme