Paříž instaluje solární panely na školy, chce být zelenější a ušetřit. Sází i na geotermální energii

Paříž chce do roku 2050 ztrojnásobit množství energie vyrobené z lokálních obnovitelných zdrojů. Francouzské hlavní město proto spustilo nový program a začalo s instalací solárních panelů na školách. První tři solární elektrárny technici instalují v těchto dnech. Dalších dvanáct má na pařížských školách vzniknout do příštího léta.

Od stálého zpravodaje Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pariz_spustila_novy__230816-224724_kth.jpg

Paříž spustila nový program a začala s instalací solárních panelů na školy | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas

Po žebříku jsme vyšplhali na střechu školy, na kterou technici pokládají 60 solárních panelů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž

„Panely jsme položili na východní a západní stranu s desetistupňovým sklonem, abychom co nejvíc využili ranního a odpoledního slunce,“ řekla Isabelle Debriconová.

Debriconová je vedoucí oddělení obnovitelných zdrojů na pařížské radnici. Technici položili první solární panely na základní školu na severu Paříže. Tato solární elektrárna by měla ročně vyrobit 22 MWh, což je spotřeba zhruba deseti pařížských domácností.

„Cílem je, aby tuto elektřinu mohla využít místní škola a také konzervatoř Clauda Debussyho, která je hned vedle. Díky solární elektrárně pokryjeme až čtvrtinu elektřiny, kterou tato zařízení potřebují,“ popsal Českému rozhlasu zástupce pařížské starostky pro ekologickou transformaci Dan Lert.  

Paříž si od solárních panelů slibuje nejen přechod na zelenější zdroj energie, ale také výrazné ušetření.

Desítky škol jsou po protestech ve Francii vypálené. Některé se musí strhnout, nové se postaví až po letech

Číst článek

Radnice kvůli loňské energetické krizi v souvislosti s válkou na Ukrajině utratila za energie navíc v přepočtu přes miliardu a půl korun. I proto se město nechce zastavit u pár solárních elektráren na několika školách. Další panely plánuje i na jiných veřejných budovách.

„Chceme solární panely nainstalovat na všechny ploché střechy veřejných budov. Uvažujeme i o bio solárních střechách pokrytých vegetací. Bude záležet na jejich nosnosti,“ dodal Dan Lert.

Lokální obnovitelné zdroje v Paříži v současnosti vyrobí zhruba 7 procent energie. Do roku 2050 to má být 20 procent. Paříž počítá i s dalšími alternativními zdroji.

„Chceme využívat i rekuperaci. To znamená získávat chlad a teplo z pařížských kanalizací. V Paříži máme spoustu možností, abychom dosáhli našich klimatických cílů,“ řekl.

Paříž chce podle radního Dana Lerta víc využívat i geotermální energii. Vrt hluboký 600 metrů vytápí i moderní pařížskou čtvrť Batignolles, kde koncem června sbíral inspiraci i český ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš z Pirátské strany.

| Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme