Útočník ubodal v centru Paříže jednoho člověka a další čtyři zranil. Policisté ho zastřelili

Jednoho mrtvého si v sobotu večer vyžádal útok muže s nožem na kolemjdoucí v centru Paříže. S odvoláním na policejní prefekturu o tom informovala agentura AFP. Čtyři další osoby utrpěly zranění, policistům se následně podařilo útočníka zastřelit. Francouzské úřady považují útok za možný teroristický čin a vyšetřování případu už převzal protiteroristický útvar.

Aktualizováno Paříž (Aktualizováno: 2:35 13. 5. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V centru Paříže v sobotu zaútočil muž nožem na kolemjdoucí. | Foto: Thibault Camus | Zdroj: AP/ČTK

„Osoba napadla pět lidí v druhém pařížském obvodu. Policie okamžitě zasáhla,“ uvedl na tiskové konferenci zástupce policejní prefektury Pierre Gaudin. Zároveň potvrdil, že útočník je mrtvý. „Další osoba, vážně zraněná (útočníkem), svým zraněním podlehla,“ dodal Gaudin.

Útok se odehrál v sobotu krátce před 21. hodinou (SELČ). Stav dvou zraněných lidí je vážný, další dvě osoby byly zraněny pouze lehce.

Na základě metody útoku zahájil protiteroristický útvar vyšetřování pro podezření z vraždy a pokusu o vraždu s teroristickým motivem, potvrdil motiv prokurátor François Molin, přičemž identitu útočníka policisté i nadále zjišťují.

Zasahující policisté na místě útoku | Zdroj: Reuters

Podle Molina při činu útočník arabsky provolával slova Bůh je velký. Svědci citovaní agenturou AFP poté shodně uvedli, že křičel Allahu akbar.

K útoku se prostřednictvím své propagandistické agentury Amak přihlásila teroristická organizace Islámský stát. V prohlášení na internetu označila útočníka za jednoho ze svých bojovníků.

Podle tzv. Islámského státu útočník svým činem vyslyšel výzvy, aby přívrženci organizace napadali členy vojenské koalice vedené Spojenými státy, která bojuje proti extremistům v Iráku a Sýrii. Agentura ale neposkytla žádný důkaz pro své tvrzení – a ani nesdělila totožnost útočníka.

Mimořádná schopnost policie

„Útok v Paříži: Klaním se před chladnou hlavou a schopností policejních sil, které zneškodnily útočníka, (rychle) reagovat, uvedl na twitteru ministr vnitra Gérard Collomb. „Mé první myšlenky směřují k obětem tohoto hnusného činu, dodal. 

Místo činu navštívil i francouzský premiér Édouard Philippe. Politik ve vysílání televize BFM TV ocenil rychlou reakci policie: „Na adresu policistů chci vyzdvihnout jejich mimořádnou kvalitu a schopnost rychle reagovat. Útočníka zastřelili zhruba devět minut po tom, co úřady zachytily první tísňové volání. Díky tomu, že strážníci dokázali jednat rychle a s klidem, nejspíš zabránili dalším obětem.“

Útok v Paříži vyšetřují úřady jako možný teroristický čin. Atentátník pocházel z Čečenska

Číst článek

Francouzský prezident Emmanuel Macron ve své reakci rovněž pochválil policisty. „Francie znovu platí krví, ale neustoupí ani o píď nepřátelům svobody,“ podotkl.

Ulici Rue Monsigny kousek od Opery policisté uzavřeli stejně jako nedalekou stanici metra.

Francie se v posledních letech potýká s teroristickými útoky islámských radikálů, kteří vuž využili jako zbraně i nožů, například v Marseille v říjnu 2017. Naposledy koncem března útočil islamista na jihozápadě Francie. Čtyři lidé zemřeli, šlo o první atentát od zrušení výjimečného stavu v loňském roce.

Zatím nejhorší teroristický útok posledních let si v roce 2015 vyžádal v Paříži 130 obětí. Celkem od počátku roku 2015 zahynulo při teroristických útocích ve Francii podle AFP 254 lidí.

Barbora Maxová, vjb, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme