Paříž vyhlásila nejvyšší stupeň ohrožení, policie pátrá po útočnících na Charlie Hebdo

V Paříži po útoku na novináře satirického týdeníku Charlie Hebdo platí nejvyšší protiteroristický stupeň. V pohotovosti je kromě policie i armáda. Střelbu v sídle týdeníku nepřežilo 12 lidí, včetně jeho šéfeditora a tří dalších karikaturistů. Po střelcích policie pátrá.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé na pařížském Náměstí Republiky uctili oběti atentátu a podpořili svobodu slova

Lidé na pařížském Náměstí Republiky uctili oběti atentátu a podpořili svobodu slova | Zdroj: Reuters

Pod policejním dohledem jsou stanice metra, nádraží i letiště a další strategické uzly francouzské metropole. Mobilizovány byly tisíce příslušníků ozbrojených sil.

Zatím neznámí útočníci v pařížském sídle satirického týdeníku Charlie Hebdo se podle svědků hlásili k Al-Káidě. Policie po nich stále pátrá. Střelci z místa uprchli v autě a podle policie jsou nebezpeční.

„Po útočnících pátráme všemi možnými prostředky a s nejvyšší prioritou. Jsou ozbrojení a extrémně nebezpeční,“ řekl jeden z policistů a dodal, že situace bude mít určitě brzy další vývoj.

Přehrát

00:00 / 00:00

Po pachatelích atentátu na Charlie Hebdo se stále pátrá. Informuje o tom z Paříže Jan Šmíd. Další poznatky doplnil komentátor Milan Slezák

Vyšetřovatelé také zřídili zvláštní telefonní linku, kam mají občané sdělovat jakékoli poznatky vedoucí k dopadení zločinců.

Jak hlásil přímo z místa útoku zpravodaj Českého rozhlasu Jan Šmíd, odpoledne se zřejmě policistům podařilo najít jedno z vozidel teroristů, kteří je při útěku měnili.

Česku podle BIS útok teroristů bezprostředně nehrozí, obezřetnost je však třeba

Číst článek

Mezi oběťmi útoku na Charlie Hebdo je 10 novinářů, kteří se zrovna účastnili redakční porady. Mezi mrtvými je sedmačtyřicetiletý známý francouzský karikaturista a šéfeditor satirického listu Stéphane Charbonnier, přezdívaný Charb, a také rovněž velmi slavní kreslíři Jean Cabut a Georges Wolinski. Zemřeli také 2 policisté.

V blízkosti redakce se pak v podvečer soustředily desítky a stovky lidí, kteří pak směřovali na Náměstí Republiky, kde se koná velká demonstrace na podporu novinářů a svobody slova. Další, oficiální demonstrace je svolána na zítřek za účasti starostky Paříže.

Manifestace jsou i v dalších městech Francie. V jiných zemích lidé pokládají květiny před francouzskými ambasádami.

Bezpečnostní opatření zvyšují i další média

V souvislosti s útokem na Charlie Hebdo zostřila bezpečnostní opatření dánská mediální skupina JP/Politikens Hus.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pařížané kategoricky odsuzují atentát na Charlie Hebdo. Jejich reakce na místě útoku zaznamenal zpravodaj ČRo Jan Šmíd

Její deník Jyllands-Posten v roce 2005 otiskl karikatury proroka Mohameda. Zveřejnění zesměšňujících kreseb tehdy vyvolalo vlnu protestů v muslimském světě.

České republice podle Bezpečnostní informační služby nehrozí okamžité nebezpečí, ale určité riziko trvá. Důvodem je působení Česka v mezinárodní protiteroristické koalici.

„V tuto chvíli nemáme poznatky, že by náš stát byl vystaven teroristické hrozbě,“ poznamenal mluvčí BIS Jan Šubrt.

Teroristický útok v Paříži odsoudili Obama, Putin, čeští politici i islámská univerzita

Číst článek

Pařížtí policisté hlídají všechny strategické objekty metropole. Včetně Eiffelovy věže | Foto: Reuters

Bylo to dost hrozné, říká svědek útoku na redakci týdeníku Charlie Hebdo

Číst článek

Střelba v redakci francouzského listu Charlie Hebdo v Paříži | Foto: ČTK

Milan Kopp, Pavel Novák, Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme