Paříž zvýšila ochranu vody před chemickým či biologickým útokem

V Paříži byla zvýšena ochrana vodních zdrojů. Úřady k tomuto opatření sáhly po slovech premiéra Manuela Vallse, že v zemi nelze vyloučit útok s použitím chemických či biologických zbraní. Informuje o tom britský list The Telegraph.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodovodní kohoutek.

Vodovodní kohoutek. | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Zvýšená bezpečnostní opatření týkající se klíčových vodních zdrojů francouzské metropole byla přijata v souvislosti se znepokojivou zprávou o nevysvětlené krádeži v jedné významné pařížské nemocnici. Ztratily se z ní ochranné obleky proti biologickému a chemickému ohrožení.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možném použití chemických látek teroristy mluvil Luboš Šmehlík, odborník na chemické zbraně

Státní vodárenská společnost Eau de Paris zakázala přístup do šesti citlivých míst všem lidem kromě důležitých zaměstnanců.

Kromě toho v pěti zásobárnách vody zvýšila dávky chloru, aby omezila nebezpečí případné kontaminace, napsal The Telegraph.

„Při sabotážích na vodní zdroje se dají použít takové chemické látky, které nepodléhají hydrolýze, nerozkládají se ve vodě, jsou stabilní. Mohou to být organofosfáty, ale spíš bych to u vodních zdrojů typoval na biologické zbraně. Může to být antrax, botulotoxin, cholera, mor,“ říká Luboš Šmehlík, odborník na chemické zbraně, a dodává:

„Podobné sabotážní útoky mohou nastat i na různé průmyslové objekty. Každý zimní stadion pracuje například se čpavkem, chlorem. Jakýkoliv útok na tato zařízení způsobí výron těchto škodlivin a ohrožení civilního obyvatelstva.“

Nález výbušnin a chemikálií by mohl být i důvodem vyhlášení nejvyššího stupně hrozby teroristického útoku v Bruselu.

V Bruselu platí nejvyšší stupeň protiteroristické pohotovosti. Hrozí prý útoky jako v Paříži

Číst článek

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme