Pařížany teror nezastrašil, scházejí se na veřejnosti jako kdykoli jindy

V Paříži platí oficiálně přísná bezpečnostní opatření. Při večerní procházce městem byste to ale nepoznali. Pařížané se scházejí, chodí do restaurací a jezdí metrem jako kdykoli jindy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V centru Paříže se sešly tisíce lidí

V centru Paříže se sešly tisíce lidí | Foto: Jan Šmíd | Zdroj: Český rozhlas

Náměstí Republiky, sedm hodin večer. Tisícovky Pařížanů přišly podpořit týdeník Charlie Hebdo. Jestli hrozí nějaké útoky, jsou taková veřejná shromáždění to poslední, co by si mohly úřady přát.

Toto setkání ale svolala přímo pařížská radnice. Nikdo si tady očividně s nějakým hrozícím nebezpečím hlavu neláme a doma kvůli němu zůstat nehodlá.

„Je lepší ukázat, že jsme tady, že jsme všichni solidární, protože jsme všichni Francouzi,“ říká Florian, student tělocviku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž z Paříže od zpravodaje Víta Pohanky

„Hájíme tady demokracii a svobodu slova,“ přitaká o dvě generace starší důchodce Jean-Claude. To je podle něj důležitější než strkat hlavu do písku.

Na stanici metra Ecole Militaire sice hlášení varuje před odloženými zavazadly, ale to je běžné. Den po teroristickém útoku nejsou na stanicích k vidění žádné policejní patroly. Podobné je to u Eiffelovky. I tady lidé korzují jako kdykoli jindy.

„Jsme tady, abychom ukázali, že nemáme strach. A abychom uctili jejich památku,“ říká s odkazem na oběti teroristického útoku Pařížanka Anna.

Francouzská metropole možná prodělala děsivý šok. Ale zastrašená určitě není.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme