Pařížská konference se zaměřila na dětské vojáky ve světě

Děti v ozbrojených konfliktech. To bylo téma mezinárodní konference, která dnes skončila v Paříži, její účastníci, mezi nimiž byli i zástupci České republiky, na sebe vzali závazek udělat všechno proto, aby děti nebyly zneužívány jako bojovníci a začlenily se zpět do normálního života.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dětští vojáci z Barmy | Foto: AFP

Na čtvrt miliónu se odhaduje počet dětských vojáků na celém světě, děti bojují hlavně v Africe, ale jsou zapojovány do konfliktů také v Afghánistánu, Čečensku nebo na palestinských územích. Cílem konference, které se účastnili jako svědci dětští vojáci z Afriky, bylo jednak učinit kroky, které by zabránily v dalším rekrutování dětí jako vojáků, ale také ukázat prstem na ty, kteří děti do armády nabírají.

V brzké době by měl stanout před mezinárodním soudem Thomas Lubanga z Konga, který je známý tím, že on sám přivedl do armády stovky dětí. Dokumenty přijaté na závěr konference nejsou právně závazné a její účastníci nejsou v souvislosti s dalším vývojem příliš optimističtí. Příkladem je konflikt v Dárfúru, do něhož se zapojují stále mladší a mladší vojáci.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme