Pařížský klub nabízí Asii zmrazení splátek dluhů

Možnost okamžitě pozastavit miliardové splátky dluhů nabídl asijským zemím zasaženým nedávnou přírodní katastrofou Pařížský klub věřitelských zemí. Ve francouzské metropoli se na tom dohodli ministři financí 19 států tzv. Pařížského klubu. Nejvíce těmto věřitelům dluží Indonésie - asi 47 miliard dolarů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

úder vln tsunami v Thajsku | Zdroj: ČTK

Pařížský klub nabídl postiženým asijským zemím moratorium na splácení jejich dluhů. Francouzský ministr financí Hervé Gaymard uvedl, že nabídku klubu přijmou Indonésie, Srí Lanka a Seyschely. Thajsko ji nehodlá přijmout, protože nechce ztratit svou pozici v očích zahraničních investorů a na finančních trzích.

Indonésii jako největšímu dlužníkovi Pařížského klubu by roční odklad splátky přesahující 3 miliardy dolarů mohl výrazně ulevit.

Ekonomové upozorňují, že s nabídkou jakýchkoli úlev ve splácení dluhů je třeba zacházet opatrně. Ne všechny postižené země jsou na stejném stupni rozvoje a opravdu potřebují úlevy ve splácení. Může to také mít špatný vliv na platební morálku dlužníků.

Aktivisté kampaně za zrušení dluhů rozvojových zemí ale považují smazání dluhů za vhodnou pomoc zemím zasaženým přírodní katastrofou.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme