Pařížský starosta byl v noci pobodán

Starosta Paříže Bernard Delanoe byl v noci na radnici pobodán. Socialistického starostu napadl recidivista během pařížských Bílých nocí - veřejně přístupné kulturní akce. Politik byl okamžitě převezen do nemocnice a operován. Podle lékařů je jeho stav v současnosti uspokojivý. Totožnost devětatřicetiletého útočníka policie zatím tají. Akce Bílá noc se v centru Paříže zúčastnilo přes 350 tisíc lidí, kteří přihlíželi kreacím pouličních umělců a nočním světelným efektům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eiffelova věž | Foto: www.mediterranean.com

Pařížský starosta socialista Bertrand Delanoe byl při útoku zasažen do břicha. Krátce před půl třetí ráno se na něj v prostorách radnice vrhl s nožem asi 40letý muž. Do té doby prošlo radnicí více než 6 tisíc návštěvníků. Delanoe, který zásadně odmítá chodit s ochrankou, musel být převezen do nemocnice a operován. Pařížský starosta zůstal po útoku při vědomí a požádal své spolupracovníky, aby svátek Bílých nocí v Paříži nebyl kvůli tomuto atentátu přerušen. Je ironií, že pařížské Bílé noci, které se letos konaly poprvé a které inicoval právě starosta Delanoe, měly za cíl mimojiné povzbudit pařížské občany, aby ztratili obavy a strach z noční Paříže.

Objevily se i informace, že starosta byl zřejmě pobodán kvůli své homosexualitě. Muž, který ho nad ránem pobodal do břicha, totiž při výslechu uvedl, že nemá rád "politiky a obzvláště pak homosexuály". Devětatřicetiletý útočník Azedine Berkane je podle ní odborníkem na informatiku. Jeho sousedé ho popisují jako velmi klidného člověka. Podle francouzských médií byl už dříve zapleten do loupeží a obchodů s drogami. Domovní prohlídka však údajně neprokázala, že by útok na starostu dlouhodobě plánoval.

Letos jde ve Francii už o třetí vážný útok na politiky. V březnu psychicky vyšinutý jedinec postřílel na pařížském předměstí osm radních. V červenci se pak u příležitosti státního svátku dobytí Bastilly pokusil mladý neonacista o atentát na prezidenta Jacquesa Chiraka.

Markéta Kaclová, Zdeněk Müller, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme