Pařížský starosta byl v noci pobodán

Starosta Paříže Bernard Delanoe byl v noci na radnici pobodán. Socialistického starostu napadl recidivista během pařížských Bílých nocí - veřejně přístupné kulturní akce. Politik byl okamžitě převezen do nemocnice a operován. Podle lékařů je jeho stav v současnosti uspokojivý. Totožnost devětatřicetiletého útočníka policie zatím tají. Akce Bílá noc se v centru Paříže zúčastnilo přes 350 tisíc lidí, kteří přihlíželi kreacím pouličních umělců a nočním světelným efektům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eiffelova věž | Foto: www.mediterranean.com

Pařížský starosta socialista Bertrand Delanoe byl při útoku zasažen do břicha. Krátce před půl třetí ráno se na něj v prostorách radnice vrhl s nožem asi 40letý muž. Do té doby prošlo radnicí více než 6 tisíc návštěvníků. Delanoe, který zásadně odmítá chodit s ochrankou, musel být převezen do nemocnice a operován. Pařížský starosta zůstal po útoku při vědomí a požádal své spolupracovníky, aby svátek Bílých nocí v Paříži nebyl kvůli tomuto atentátu přerušen. Je ironií, že pařížské Bílé noci, které se letos konaly poprvé a které inicoval právě starosta Delanoe, měly za cíl mimojiné povzbudit pařížské občany, aby ztratili obavy a strach z noční Paříže.

Objevily se i informace, že starosta byl zřejmě pobodán kvůli své homosexualitě. Muž, který ho nad ránem pobodal do břicha, totiž při výslechu uvedl, že nemá rád "politiky a obzvláště pak homosexuály". Devětatřicetiletý útočník Azedine Berkane je podle ní odborníkem na informatiku. Jeho sousedé ho popisují jako velmi klidného člověka. Podle francouzských médií byl už dříve zapleten do loupeží a obchodů s drogami. Domovní prohlídka však údajně neprokázala, že by útok na starostu dlouhodobě plánoval.

Letos jde ve Francii už o třetí vážný útok na politiky. V březnu psychicky vyšinutý jedinec postřílel na pařížském předměstí osm radních. V červenci se pak u příležitosti státního svátku dobytí Bastilly pokusil mladý neonacista o atentát na prezidenta Jacquesa Chiraka.

Markéta Kaclová, Zdeněk Müller, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme