Parkovací automaty jsou staré přesně 75 let

Jsou všude a málokterý řidič je má rád. Řeč je parkovacích automatech. Právě dnes je to 75 let od chvíle, kdy se objevil první mechanický parkovací automat na mince v ulicích Oklahoma City.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klasický americký parkovací automat.jpg | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas


Vynález, který od té doby plní městské kasy po celém světě, slavil okamžitý úspěch.

Příklad Oklahoma City následovala všechna větší americká města.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Víta Pohanky o výročí parkovacích automatů

Parkovací automat se tak objevuje i v propagačním filmu automobilky Chevrolet z roku 1936. Obecně se má za to, že zařízení vynalezl jistý novinář a právník Carl Magee.

I v muzeu slavné americké silnice „Route 66“ nedaleko Oklahoma City mají dva krásné exempláře starých parkometrů. Ředitelka Pat Smithová ale jméno Carl Magee nezná a nabízí jinou verzi.

„Parkovací automat vynalezli dva inženýři na Oklahomské státní univerzitě,“ sdělila.

Pro americké radnice je automat darem z nebes

Bez ohledu na to, kdo si může přičítat prvenství, je jisté, že se vynález stal okamžitým hitem. Umožnil řešit situaci, kdy rychle přibývající auta doslova ucpávala ulice.

Mnozí řidiči je nechávali do té doby stát na jednom místě v centru města celé dny. To provokovalo ty, kteří už nemohli místo najít, aby parkovali takzvaně „na dvojáka“, tedy zablokovali původně zaparkované vozy.

Pro americké radnice bylo placené parkování doslova darem z nebes, zdrojem nečekaných a značných příjmů. A zůstává jím dodnes.

Klasický americký parkovací automat 2.jpg | Foto: Vít Pohanka

Například město Chicago loni inkasovalo za licenci na provozování parkovacích automatů na 75 let 1 miliardu 150 milionů dolarů. A ředitelka muzea Silnice Route 66 Pat Smithová připomíná další přínos:

„V Oklahoma City instalovali parkovací automaty před 75 lety do míst ve středu města, kde byla velká koncentrace obchodů. Těm prakticky vzrostl výrazně obrat. Jednoduše proto že se po omezení doby parkování vystřídalo podstatně víc zákazníků.“

Vít Pohanka, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme