Parkování pod mostem, výměna automobilů. Jak katalánský premiér prchal španělské policii

Náročné dny má za sebou předseda katalánské vlády Carles Puigdemont. Policie při zásahu proti ilegálnímu referendu vyklidila a zabavila volební urny v desítkách volebních místností včetně té, ve které měl Puigdemont v neděli ráno odvolit. Plán B katalánského premiéra připomíná úryvek ze špionážního románu.

Tento článek je více než rok starý.

Barcelona Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zásah policie ve volební místnosti v Sant Julia de Ramis, kde měl původně volit předseda katalánské regionální vlády Carles Puigdemont

Zásah policie ve volební místnosti v Sant Julia de Ramis, kde měl původně volit předseda katalánské regionální vlády Carles Puigdemont | Foto: Juan Medina

 | Zdroj: Reuters

Po nezávislosti Katalánska volal Puigdemont už v 80. letech. Po nedělním referendu prohlásil, že Katalánci při hlasování „získali právo mít nezávislý stát“. Možnosti, aby mohl v nepovoleném referendů hlasovat, předcházela razie španělské policie.

Pronásledoval ho vrtulník

Potom, co policie vyrazila dveře sportovní haly ve vesnici Sant Julia de Ramis na severovýchodě Katalánska a volební místnost obsadila, musel si předseda regionální vlády najít nové místo k odvolení. A při přepravě se musel vyhýbat sledování španělského policejního vrtulníku.

Předseda katalánské vlády Carles Puigdemont při úterní tiskové koferenci | Foto: Albert Gea | Zdroj: Reuters

Puigdemont podle deníku Financial Times následně parkoval pod mostem a přesedal do nových automobilů. Nakonec odvolil v přibližně deset kilometrů vzdálené obci Cornella de Terri.

Čtyřiapadesátiletý politik s charakteristickým účesem a brýlemi býval starostou devadesátitisícové Girony. Pochází z velké rodiny z vesnice Amer severovýchodně od Barcelony a má sedm sourozenců.

Referendum

Katalánské úřady uvedly, že nedělního hlasování se zúčastnilo asi 2,26 milionu voličů a přibližně 90 procent z nich hlasovalo pro nezávislost regionu. Účast podle těchto údajů činila 42,3 procenta z celkového počtu 5,34 milionu voličů. Madrid považuje hlasování za nezákonné a snažil se je překazit

Kariéru začínal jako novinář, později šéfredaktor katalánského regionálního deníku El Punt Evui. Později stál u zrodu anglicky publikujících novin Catalonia Today.

Premiérem vlastně náhodou

Do katalánského regionálního parlamentu se dostal poprvé v roce 2006 za nacionalistickou stranu Convergència Democràtica de Catalunya (CDC). Od roku 2011 byl pak starostou zmíněné Girony na severovýchodě Katalánska.

Premiérem se v roce 2015 původně stát neměl, jako kompromisní kandidát totiž po volbách nahradil svého stranického kolegu Artura Mase, jehož odmítl koaliční partner kvůli podezření z korupce.

Za organizování referenda, které španělský ústavní soud prohlásil za neústavní, může Puigdemontovi hrozit vězení. Předchozí premiér dostal za pořádání konzulativního referenda v roce 2014 pokutu 36 500 eur.

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme