Parkování pod mostem, výměna automobilů. Jak katalánský premiér prchal španělské policii

Náročné dny má za sebou předseda katalánské vlády Carles Puigdemont. Policie při zásahu proti ilegálnímu referendu vyklidila a zabavila volební urny v desítkách volebních místností včetně té, ve které měl Puigdemont v neděli ráno odvolit. Plán B katalánského premiéra připomíná úryvek ze špionážního románu.

Barcelona Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zásah policie ve volební místnosti v Sant Julia de Ramis, kde měl původně volit předseda katalánské regionální vlády Carles Puigdemont

Zásah policie ve volební místnosti v Sant Julia de Ramis, kde měl původně volit předseda katalánské regionální vlády Carles Puigdemont | Foto: Juan Medina

 | Zdroj: Reuters

Po nezávislosti Katalánska volal Puigdemont už v 80. letech. Po nedělním referendu prohlásil, že Katalánci při hlasování „získali právo mít nezávislý stát“. Možnosti, aby mohl v nepovoleném referendů hlasovat, předcházela razie španělské policie.

Pronásledoval ho vrtulník

Potom, co policie vyrazila dveře sportovní haly ve vesnici Sant Julia de Ramis na severovýchodě Katalánska a volební místnost obsadila, musel si předseda regionální vlády najít nové místo k odvolení. A při přepravě se musel vyhýbat sledování španělského policejního vrtulníku.

Předseda katalánské vlády Carles Puigdemont při úterní tiskové koferenci | Foto: Albert Gea | Zdroj: Reuters

Puigdemont podle deníku Financial Times následně parkoval pod mostem a přesedal do nových automobilů. Nakonec odvolil v přibližně deset kilometrů vzdálené obci Cornella de Terri.

Čtyřiapadesátiletý politik s charakteristickým účesem a brýlemi býval starostou devadesátitisícové Girony. Pochází z velké rodiny z vesnice Amer severovýchodně od Barcelony a má sedm sourozenců.

Referendum

Katalánské úřady uvedly, že nedělního hlasování se zúčastnilo asi 2,26 milionu voličů a přibližně 90 procent z nich hlasovalo pro nezávislost regionu. Účast podle těchto údajů činila 42,3 procenta z celkového počtu 5,34 milionu voličů. Madrid považuje hlasování za nezákonné a snažil se je překazit

Kariéru začínal jako novinář, později šéfredaktor katalánského regionálního deníku El Punt Evui. Později stál u zrodu anglicky publikujících novin Catalonia Today.

Premiérem vlastně náhodou

Do katalánského regionálního parlamentu se dostal poprvé v roce 2006 za nacionalistickou stranu Convergència Democràtica de Catalunya (CDC). Od roku 2011 byl pak starostou zmíněné Girony na severovýchodě Katalánska.

Premiérem se v roce 2015 původně stát neměl, jako kompromisní kandidát totiž po volbách nahradil svého stranického kolegu Artura Mase, jehož odmítl koaliční partner kvůli podezření z korupce.

Za organizování referenda, které španělský ústavní soud prohlásil za neústavní, může Puigdemontovi hrozit vězení. Předchozí premiér dostal za pořádání konzulativního referenda v roce 2014 pokutu 36 500 eur.

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme