‚Dělají si disco.‘ Z britského parlamentu se nedaří vyhnat myši, deratizace přitom stála tisíce liber

Členové britského parlamentu se potýkají se zapeklitým problémem, který jim otravuje politický život. A konec je v nedohlednu. Tentokrát není řeč o brexitu, ale o drzých myších, které obývají Westminsterský palác a které neváhají běhat po stolech za bílého dne, napsala agentura Bloomberg.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hodinová věž Big Ben v Londýně, která je součástí Westminsterského paláce (Houses of Parliament), řeka Temže, Westminster Bridge | Foto: Anna Kottová | Zdroj: Český rozhlas

Myši jsou ke spatření též v parlamentních kavárnách a barech, kde si budují pelechy ze starých papírů. Problém přetrvává roky, přestože úřady vynaložily stovky tisíc liber, aby jej vyřešily.

Kocour z útulku bude lovit myši v budovách britského ministerstva zahraničí

Číst článek

„Skoro každý už tu viděl, jak běhají kolem a dělají si disco,“ řekla labouristická poslankyně Thangam Debbonaireová.

Na hlodavce narazila i v kavárně v Dolní sněmovně, když s sebou měla návštěvu. „Když jsme jedli koláč, myš mi přeběhla po noze a pak si jednoduše sedla a začala se cpát drobky. Nebyla vůbec plachá,“ uvedla poslankyně.

Na myši narazili i další zákonodárci. „Před několika lety jsem přišel do kanceláře a členové mého týmu stáli na stolech a křičeli. Prostory jsme pak museli na několik dní opustit,“ uvedl konzervativní poslanec Robert Halfon. Od doby, co se myši prokousaly krabicí s čajem, prý raději nenechává v kanceláři jídlo ani prázdné kelímky od kávy v koši.

Poslankyně a současná ministryně obrany Penny Mordauntová si v roce 2016 brala kvůli myším v parlamentu do práce svoji kočku.

Milionové náklady

Příslušné úřady ve finančním roce 2017 až 2018 vydaly na boj s myšmi, moly, krysami a dalšími nezvanými obyvateli parlamentu 119 000 liber, tedy v přepočtu 3,6 milionu korun. Deratizace se týkala jak Westminsterského paláce z 19. století, tak dalších, novějších budov.

Britští poslanci museli přerušit schůzi, do sálu začalo zatékat dírou ve střeše

Číst článek

Kromě hygienických a zdravotních dopadů výskytu myší také hrozí, že hlodavci překousají elektrické kabely, čímž se zvyšuje riziko požáru viktoriánské budovy. Ta i tak potřebuje velké opravy. Poslanci se patrně budou stěhovat uprostřed příštího roku.

Vedle myší bojuje správa parlamentu i s moly, kteří ohrožují čalounění starého nábytku a historické koberce.

„Bojím se, že kdybych v této komoře zasedal ještě dlouho, postavil bych se a zjistil, že mám z oblečení krajku,“ uvedl loni člen Sněmovny lordů Richard Gilbey.

Vedení parlamentu uvedlo, že situaci zhoršuje blízkost řeky Temže a současné práce na budově.

tec, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme