Parlament Iráku zřejmě odmítne rezoluci Rady bezpečnosti OSN

Zahraniční výbor iráckého parlamentu doporučil poslancům odmítnout rezoluci Rady bezpečnosti OSN. Předseda výboru pro arabské a mezinárodní vztahy Sálim Kubajsí řekl, že jeho výbor poslancům doporučuje "nehlasovat pro rezoluci v souladu s názorem Iráčanů, kteří mají ve své zástupce v parlamentu důvěru". Rezoluce Rady bezpečnosti OSN zpřísňuje podmínky pro zbrojní inspekce v Iráku. Poslance svolal prezident Saddám Husajn a jejich doporučením se bude zabývat Rada revolučního velení, která je nejvyšším orgánem státní moci v zemi - tu vede sám Husajn.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saddám Husajn | Zdroj: ČTK

Naopak rezoluci už o víkendu ocenili šéfové diplomacií arabských zemí. Bagdád vyzvali, aby se jí podrobil. Arabští ministři zahraničí ale zároveň zdůraznili, že jediný arabský volený zástupce v Radě bezpečnosti Sýrie získal ujištění, že k případnému zásahu proti Iráku nedojde automaticky. Pozorovatelé považují za důležité, že se Liga arabských zemí postavila za rezoluci Rady bezpečnosti.

Rada bezpečnosti Organizace spojených národů schválila v pátek rezoluci jednomyslně. Dokument varuje irácký režim před "vážnými následky", pokud nesplní nové, tvrdší podmínky odzbrojovacích inspekcí. Irák dostal týdenní lhůtu na to, aby potvrdil ochotu rezoluci naplňovat.

Podle dokumentu mají být mezinárodní inspektoři bezpodmínečně iráckými úřady vpuštěni na označená místa, kde bude po dobu inspekcí zaveden zvláštní režim. Na místě mohou být už do týdne a do dvou měsíců by měli OSN předložit první zprávu. Třicet dní pak je lhůta, aby Irák předložil úplné prohlášení o všech svých zbraních s programy jejich odevzdání.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Zdenka Turková, Zuzana Bančanská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme