Parlamentarium v Bruselu uvítalo první návštěvníky

Pojďte a seznamte se s námi, jakoby to říkalo všech 736 poslanců Evropského parlamentu najednou. Nabídkou k tomu seznámit se s úlohou a fungováním jediné přímo volené unijní instituce je nové návštěvnické centrum v bruselském sídle tohoto orgánu Evropské unie nazvané Parlamentarium. Je otevřené denně, nabízí interaktivní a zábavnou formou podané informace a vstupné je zdarma.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parlamentarium nabízí i model křesel v Evropském parlamentu.

Parlamentarium nabízí i model křesel v Evropském parlamentu. | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Do expozice, která nejdříve připomíná prvních 50 let 20. století rozhádané a později zničené Evropy, se vstupuje tunelem hlasů. Připomíná spíš horizontální babylonskou věž, protože ve všech 23 oficiálních jazycích Evropské unie tu dostanete ujištění, že v Evropském parlamentu záleží na každém hlasu. 23 jazyky mluví i audioprůvodci, které si může návštěvník pověsit na krk.

„Informace o jednotlivých exponátech a interaktivních hrách dostanou po přiblížení svého průvodce podobného většímu mobilu ke snímači na panelu. Obrazovky se přenastaví vždy do řeči toho návštěvníka, který si je právě chce přečíst,“ ukazuje Roeland, asistent na výstavě, jak se vlastně s elektronickými průvodci zachází.

O kus dál je galerie všech europoslanců. U některých je to unikátní příležitost vidět, jak vlastně vypadají, protože se na jednáních parlamentu vyskytují jen velmi sporadicky. Ale takových je naštěstí hodně málo. Někteří nahráli pro návštěvníky ze svých zemí dokonce videovzkazy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bruselský zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák mluví o výstavě Parlamentarium v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

„Milí návštěvníci z České republiky, vítám vás v našem Evropském parlamentu a děkuju vám, že jste vážili dlouhou cestu, abyste se osobně přesvědčili, jak tady demokraticky rozhodujeme o těch záležitostech, které je výhodnější řešit společně na unijní úrovni,“ promlouvá z obrazovky například Zuzana Roithová z frakce Evropských lidovců.

Způsob výkladu a informování veřejnosti v tomto návštěvnickém centru se líbí poslanci za belgické Zelené Bartu Staesovi. Informace jsou podle něj nabízeny neutrální formou a tak, že si může každý zvolit svoje vlastní tempo, jakým si výstavu prohlížet. Je podle něj také dobře, že si Parlamentarium mohou návštěvníci prohlédnout sedm dní v týdnu a nejen v době, kdy poslanci v Bruselu jednají.

Podobně to vidí i poslanec socialistické a progresivní frakce Pavel Poc. I když podle něj jen Parlamentarium větší povědomí o fungování evropských institucí mezi občany nezajistí.

„Má to tu výhodu, že když prostě někdo přijede do Bruselu a není přímo hostem někoho z europoslanců, tak sem samozřejmě může. Do parlamentu by se nedostal, tady se něco dozví, takže pro tohle je to úplně vynikající, nádherná věc, ale tomu všeobecnému přiblížení parlamentu lidem, o to se musíme postarat sami doma v Česku, a jak my politici, tak média,“ řekl Pavel Poc.

Pavel Novák, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme