Volby v Jihoafrické republice vyhrála vládnoucí strana, ale dosáhla nejhoršího výsledku za 25 let

Parlamentí volby v Jihoafrické republice vyhrála současná vládní strana a jasný favorit voleb Africký národní kongres (ANC). Podle předběžných výsledků zveřejněných na internetových stránkách nezávislé volební komise získala 57,51 procenta hlasů, uvedla agentura Reuters. To je značný pokles ve srovnání s předchozími volbami v roce 2014, kdy získala 62 procent, a nejhorší výsledek strany od pádu režimu apartheidu před 25 lety.

Pretoria Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Cyril Ramaphosa během kampaně | Foto: Sumaya Hisham | Zdroj: Reuters

ANC vyhrál zatím všechna volební klání od roku 1994. Strana stále žije z odkazu bývalého prezidenta Nelsona Mandely a jeho boje za svobodu a rasovou rovnost, klesá jí však podpora voličů.

Jihoafrická republika hlásí pokrok v boji proti pytlákům. Loni ulovili méně než tisícovku nosorožců

Číst článek

Důvodem nespokojenosti voličů jsou především četné korupční skandály v době vládnutí bývalého prezidenta Jacoba Zumy, nepříliš úspěšný boj s vysokou nezaměstnaností a rasovými nerovnostmi, které zůstávají zakořeněné v zemi i generaci poté, co se strana ujala moci.

Hlavní opoziční strana, liberálně orientované Demokratické spojenectví (DA), získala 20,76 procenta hlasů. Stranu původně založili bělošští liberální odpůrci rasové segregace, od roku 2015 má ale černošského předsedu.

Levicoví Bojovníci za ekonomickou svobodu (EFF) skončili na třetím místě s 10,79 procenty. Příznivce získává strana hlavně příslibem vyvlastňování půdy bělochů a znárodňování ve strategických odvětvích, jako jsou doly či banky.

Dalších pět let v úřadu

Vítězství ve volbách zajišťuje ANC dostatek míst v parlamentu, aby mohl prezident Cyril Ramaphosa pokračovat v úřadu dalších pět let. Může však mít nedostatek munice pro boj s konkurenčními stranami, kterým se nelíbí jeho reformy, jejichž cílem je oživení ekonomiky a boj s korupcí.

Kromě obsazení 400 míst v Národním shromáždění rozhodovali v pátek obyvatelé JAR také o složení provinčních zákonodárných sborů. V provincii Gauteng, která je hospodářským centrem země a nachází se zde největší město Johannesburg a hlavní město Pretoria, získala ANC 50,19 procenta hlasů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme