Parlamentní volby v Británii přesvědčivě vyhráli labouristé, šéf opozice rezignoval

Parlamentní volby ve Velké Británii vyhráli s velkým náskokem vládní labouristé. Premiér Tony Blair se tak stal prvním labouristickým premiérem v historii, který zvítězil ve volbách podruhé za sebou. Vůdce opoziční Konzervativní strany William Hague už přiznal volební porážku a rezignoval na funkci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Labouristická strana získala 413 křesel, konzervativci 154 a liberální demokraté 46.

Pro dosažení absolutní většiny v 659členné Dolní sněmovně bylo třeba získat 330 křesel, což se labouristům zřejmě podařilo. Podle informací z politických kruhů by mohl Blair jmenovat nové členy své vlády už během dneška. Blair bude muset během svého dalšího působení ve funkci premiéra rozhodovat například o tom, zda Británie přistoupí k jednotné evropské měně či nikoli.

Jak z Londýna informuje zpravodaj Českého rozhlasu Milan Fridrich, labouristé vyhráli volby díky slibům, že zlepší veřejné služby financované ze státního rozpočtu a že udrží ekonomický růst. Konzervativní strana volby prohrála, protože neměla vizi o budoucnosti Británie. Ze stejného důvodu také odstoupil její lídr William Hague. V čele opozice ale zůstane až do října, kdy si konzervativci zvolí nového předsedu. Na pozici odstupujícího Hagua je několik kandidátů. Nejvýraznějším z nich je pravicový Michael Portillo. Pro konzervativní stranu teď existuje podle Hagua jediný skutečně důležitý úkol. Tím je dohlížení na vládnoucí labouristy, jak plní svoje sliby.

Tony Blair už příště nebude moci před volbami říkat, že se reforma zdravotnictví, školství a policie nedá stihnout za čtyři roky. Volba labouristů je hlas pro rychlé reformy, řekl ke svému vítězství. Dodal, že čtyři roky jejich dosavadní vlády dávají dobrý základ pro reformy, které jsou nutné pro zlepšení života země. Cíl zůstává stejný. Chce společnost, kde má šanci každý a ne jen malá skupina bohatých.

Milan Kopp, Stanislav Vintr, Marika Táborská, Radek Fischer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme