Parlamentní volby v Černé Hoře vyhráli stoupenci samostatnosti

Černohorský prezident Milo Djukanovič oznámil vítězství své koalice v parlamentních volbách. Přislíbil také uspořádat referendum o nezávislosti této jugoslávské republiky. Prozatím se ale jedná o neficiální výsledky, protože 0, 01 % voličů bude volby opakovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle součtu 99, 99 procent hlasů všech voličů těsně zvítězila koalice prezidenta Mila Djukanoviče a sociálních demokratů s 42 procenty. Koalice pro Jugoslávii obdržela 40, 6 procent hlasů. Jazýčkem na vahách při sestavování vlády a při dalších krocích vedoucích k nezávislosti země bude Liberální svaz, třetí a pravděpodobně poslední parlamentní strana, která se do parlamentu dostala, prosazující úplnou samostatnost Černé Hory. Nyní začnou složitá jednání mezi liberály a Milem Djukanovičem, která mohou podle analytiků trvat týdny. Na defitivní výsledky voleb si Černá Hora počká do konce týdne.

Djukanovič dále ujistil, že jeho koalice Vítězství patří Černé Hoře uzavře spojenectví s dalšími uskupeními podporujícími nezávislost, tedy s Liberálním svazem Černé Hory a albánskými stranami. Stoupenci samostatnosti budou mít v 77členném parlamentu 44 křesel, zatímco blok stran, který je pro zachování svazků s větší Jugoslávskou republikou Srbsko, jen 33.

Koalice pro Jugoslávii orientovaná na Svazovou republiku Srbsko a zastánce federace ale získala více hlasů, než ukazovaly předvolební výzkumy. Pravicová strana Liberální svaz Černé Hory prosazujícící úplnou nezávislost republiky bude tak jediným důležitým případným koaličním partnerem pro Mila Djukanoviče. Ten chce začít o podobě vlády vyjednávat už dnes a ještě v noci se nechal slyšet, že Černá Hora se pod jeho vedením stane proevropským a demokratickým státem, nezávislým na svazku se Srbskem. Dá se tedy očekávat, že Djukanovič také oznámí vypsání referenda o nezávislosti.

Markéta Kaclová, Lenka Kabrhelová, Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme