Parlamentní volby v Itálii skončily patem, možná se budou opakovat
Parlamentní volby v Itálii nemají vítěze, úspěch ale slaví populisté. Poslaneckou sněmovnu sice ovládne středolevá koalice Piera Luigiho Bersaniho, v Senátu však má nejvíce křesel uskupení expremiéra Silvia Berlusconiho. Sestavení stabilní vlády bude obtížné.
Komentátoři za skutečného vítěze předčasných voleb označují populistické Hnutí pěti hvězd komika Beppeho Grilla, které získalo 25,5 % hlasů. Jeho strana totiž za pouhé tři roky dokázala získat podporu téměř devíti milionů voličů, zejména z řad frustrovaných mladých lidí potýkajících se s rostoucí nezaměstnaností.
Tajemník Berlusocniho Lidu svobody, Angelino Alfami, je s výsledkem voleb spokojený.
„Tyto volby ukázaly, že se spletli ti, kteří považovali za poražený už na samém začátku předvolební kampaně Lid svobody, a Silvia Berlusconiho u konce sil," prohlásil.
Předčasné parlamentní volby sleduje přímo v Itálii zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš
Levý střed, který těsně zvítězil, navrhuje řešit situaci dalšími předčasnými volbami. „Kdyby volby neukázaly jasnou většinu naší koalice v Senátu, jsem přesvědčen, že nemá smysl vytvářet nějaká monstra,“ řekl Bersani.
„Obavy z opakování voleb znějí ze všech stran,“ hlásí z Itálie zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš. Nejvíce hlasů sice získalo středolevé uskupení kolem Demokratické strany Bersaniho, ovšem většinu nakonec bude mít jen v Poslanecké sněmovně, kde vítěz automaticky získává jakousi prémii, tedy má zajištěno 340 z 630 křesel.
Třetí nejsilnější silou se stalo Hnutí Pěti hvězd. Jeho lídr Beppe Grillo chce prozatím jediné. „Vzdejte to a jděte domů,“ vzkázal.
Evropa chtěla jasný výsledek
Pro Itálii, ale i pro celou Evropu zmítanou finanční a hospodářskou krizí patový výsledek není dobrá zpráva. Kandidát levice na premiéra Bersani už výsledek komentoval slovy, že Itálie se dostala do velmi prekérní situace.
Politický pat v italských volbách přinese podle ekonomů prohloubení recese
Číst článek
Zdá se tedy, že nikdo nevytvoří potřebnou většinu v parlamentu, která by bránila možnému vzájemnému blokování obou komor.
Aby totiž ovládl i Senát, musel by získat spojence buď v řadách tábora Silvia Berlusconiho, nebo přesvědčit nové senátory z populistického Hnutí pěti hvězd bývalého komika Beppe Grilla. Ten však už dal najevo, že se žádné dohody s parlamentními stranami uzavírat nechystá.
Bankéři se už nechali slyšet, že je to ta nejhorší možná varianta, kterou volby mohly dopadnout. Znamená to totiž období nejistoty a nestability, přechodnou vládu a zřejmě i další předčasné volby.
V případě, že by vládu sestavila levice, znamenalo by to sice pokračování proevropského kurzu, avšak zřejmě za cenu dalšího zadlužování země a absence nutných strukturálních reforem.
Naopak, pokud by vládu sestavoval Berlusconi, znamenalo by to zřejmě problémy pro eurozónu i celou EU. Mohl by totiž vyhlásit referendum o setrvání Itálie v eurozóně. Na druhé straně by mohl prosadit důležité reformy. Vše je však zatím v oblasti hypotéz.