Parlamentní volby v Jižní Koreji vyhrála strana Nový svět a KLDR převzal Kim Čong-un

Korejský poloostrov prochází politickými změnami. Parlamentní volby v Jižní Koreji jen těsně vyhrála vládnoucí strana Saenuri (Nový svět). Pchjongjang zase dokončil předávání moci Kim Čong-unovi, který dostal do rukou i zbytek pravomocí po svém otci. Stal se vrchním velitelem armády. To vše v atmosféře napjaté ohlášeným startem nové kosmické rakety KLDR, který Západ označuje za provokativní zkoušku balistické rakety a porušení rezolucí Rady bezpečnosti OSN.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídrem strany Nový svět je Park Geun-hye

Lídrem strany Nový svět je Park Geun-hye | Zdroj: Reuters

Vládnoucí strana Jižní Koreje Saenuri získala 152 míst ze 300 v jihokorejském parlamentu. Hlavní konkurent - levicová centristická Spojená demokratická strana - bude mít 127 poslanců.

Podle koreanisty Petra Bláhy se předpokládalo, že výsledek voleb v Jižní Koreji bude velmi těsný. Voleb se účastnilo velmi málo voličů – pouze 54 procent, což nahrálo pravicovým stranám.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výsledcích voleb v Jižní Koreji a situaci v Severní Koreji mluvil koreanista Petr Bláha

„152 křesel bylo překvapením. Před volbami si stanovili za cíl dosáhnout alespoň 120 křesel. Parlamentní volby naznačily, že k žádnému zvratu nedochází, občané jsou relativně spokojeni se stávající situací,“ hodnotí situaci Bláha.

Více pozornosti se ale obrací na Severní Koreu. V KLDR byl dokončen proces předávání moci, když Kim Čong-una zvolila do svého čela ústřední vojenské komise, a tím se stal vrchním velitelem armády.

Po druhé světové válce dosadil Sovětský svaz do nejvyšších postů KLDR v podstatě bezvýznamného Kim Ir-sena.

Ten pak vybudoval podle Bláhy kult osobnosti, zlikvidoval jakoukoli opozici, i v rámci strany, a začal budovat kult nejen své osobnosti, ale i celé rodiny.

„Následně jeho syn Kim Čong-il převzal stát ve špatném stavu, ale ta jeho moc byla jen odleskem jeho otce a třetí v pořadí Kim Čong-un je v podstatě bezvýznamnou figurou režimu. Já jsem přesvědčen tom, že tu skutečnou moc má skupina osob, která dohlíží na chod státu,“ vysvětluje Bláha.

Načasování Kim Čong-unovi volby a start nové kosmické rakety, kterou Západ považuje za test balistické rakety, jsou podle Bláhy ideologickou otázkou.

„Teď v KLDR oslavují sté výročí od narození Kim Ir-sena a pochopitelně může dojít k tomu, že raketa vynese satelit, jde o test rakety a zároveň jde o oslavu stého výročí. KLDR dlouhodobě tvrdí, že je silnou socialistickou zemí, a právě u příležitosti stého výročí ukáže celému světu a i vlastnímu obyvatelstvu, jak je na tom dobře,“ dodává Petr Bláha.

Naďa Bělovská, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme