Parlamentní volby v Jižní Osetii vyhrála strana současného lídra Kokoityho

Parlamentní volby v separatistické gruzínské provincii Jižní Osetie podle předběžných výsledků vyhrála strana současného lídra Eduarda Kokoityho. Obyvatelé hornatého kavkazského regionu vybírali zákonodárce poprvé od loňské války, kterou o oblast svedlo Rusko s Gruzií. Moskva od té doby přiznává provincii status nezávislé republiky, Tbilisi ale trvá na tom, že je součástí gruzínského území.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eduard Kokoity | Zdroj: ČTK

Strana jihoosetínského lídra Eduarda Kokoitiho Jednota podle prvních součtů získala v nedělních volbách více než 40 procent hlasů. Druzí skončili s velkým odstupem komunisté.

V novém parlamentu Jižní Osetie zasedne všeho všudy 34 zákonodárců, podle pozorovatelů ale volby jasně signalizují, že proruský prezident upevňuje v regionu svou moc.

Místní opozice označila volby za zmanipulované a obvinila Eduarda Kokoitiho ze zpronevěřování peněz, které poskytlo Rusko na poválečnou rekonstrukci. Za nelegitimní označuje volby také Gruzie, která stále považuje Jižní Osetii za součást svého území.

Přečtěte si také:
Jižní Osetie propustila dva zadržované pozorovatele OBSE
Ruský parlament ratifikuje smlouvy o spolupráci s Abcházií a Jižní Osetií
Rusko podepsalo dohody s Jižní Osetií a Abcházií, rozmístí tam své vojáky
Kreml uznal nezávislost Jižní Osetie a Abcházie
Gruzie nabídla Rusku příměří, boje v Jižní Osetii ale zatím neustávají
Metropoli Jižní Osetie plně ovládly ruské jednotky
Jižní Osetie se vyslovila pro nezávislost

Lenka Kabrhelová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme